Симпатисала Курде, добила доживотну робију

Социолог, књижевница и феминисткиња Пинар Селек у демократској Турској, несуђеној чланици Европске Уније, мајци једног нашег конститутивног народа, како јој тепа политичка елита тог истог народа, у име демократске Турске 24. јануара осуђена је на доживотни затвор. Због наводне подршке терористичким активностима у курдском миљеу, она је већ петнаест година прогањана. Прије ове пресуде на […]

уторак, јануар 29, 2013 / 19:42

Социолог, књижевница и феминисткиња Пинар Селек у демократској Турској, несуђеној чланици Европске Уније, мајци једног нашег конститутивног народа, како јој тепа политичка елита тог истог народа, у име демократске Турске 24. јануара осуђена је на доживотни затвор.

Због наводне подршке терористичким активностима у курдском миљеу, она је већ петнаест година прогањана.

Прије ове пресуде на доживотну робију Пинар Селек је већ три пута била оптужена, и касније ослобођена. Многи ову пресуду сматрају скандалозном и наде полажу у Европски суд правде у Страсбуру.

На питање како се осјећала када је чула пресуду Пинар Селек каже: „С једне стране осјећам се исцрпљено. А онда опет, још увијек сам врло јака. За мене је то било као да ми је јављено да ми је умро нетко врло близак. Питате се, да је ли то истина, да ли је то тачно? Међутим, постоје многи разлози због којих морам бити јака. Први пут у историји универзитета на којем радим, ректор се јавно ставио на нечију страну и рекао: „Ко хоће на Пинар мора прво преко наших лешева“… Нико није радио сат времена.“

Судије у Турској су Пинар Селек осудили да је 1998. као чланица забрањене радничке партије Курдистана (ПКК) у једном бомбашком нападу у Истанбулу учествовала у убиству седморо људи. У то вријеме, она је као социолог истраживала ПКК-а. Селек је одбацила оптужбе, али је у мају 1998. ухапшена и мучена, потом 2000. ослобођена.

Један осумњичени младић је тврдио да је Пинар Селек била умијешана у напад – али је касније повукао своје признање и рекао да је изјава била изнуђена под мучењем. Пинар Селек од 2009. живи у егзилу: прво у Берлину, сада у Стразбуру, гдје ради на својој докторској тези о покрету еманципације у Турској.

Упркос бројним вјештачењима, судови у Турској до сада нису били у стању да јасно утврде да ли је експлозију у Истанбулу изазвала бомба или је то била несрећа. Селек је између осталог и због тога, три пута била ослобођена. Међутим, Врховни жалбени суд у Анкари сва три пута је укидао ослобађајућу пресуду. Чак је и државни јавни тужилац прошле године рекао да је шокиран ставом жалбених судаца. То га ипак није спријечило да по налогу суда у Анкари, поново затражи осуђујућу пресуду.

Селек најављује жалбу на пресуду

Пинар Селек питамо како ће се правни процес даље одвијати: „Моји адвокати ће уложити жалбу на одлуку Врховног суда. Онда ће почети процес. Међутим, Врховни суд је до сада поништио све ослобађајуће пресуде. Мислили су да сам убојица, можда нитко не вјерује у то, али све то није лако за мене. Добијам пријетње смрћу, поштом и е-мејлом. Постала сам мета. То што они раде је убиство.“

Због тога наде полаже у процес на Европском суду за људска права у Стразбуру. Међутим, прије тога, турска Влада ће бити суочена са деликатним задатком: С обзиром да је суд у Истанбулу издао налог за хапшење против Селек, која тренутно живи у Француској, Анкара ће можда ускоро морати да одлучи хоће ли Паризу поставити захтјев за изручење – а то би могло да постави нова непријатна питања о стању правне државе у Турској.



Оставите одговор