Шешељ: Друга пресуда прије оригиналне оптужбе

Претресно вијеће Хашког трибунала изрећи ће данас пресуду лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу по другој оптужници за непоштивање суда. Оптужбе се односе на наводно кршење заштитних мјера Међународног суда, након што је Шешељ, како се тврди, у једној својој књизи објавио информације о 11 заштићених свједока, укључујући њихова имена, занимања и мјеста пребивалишта. "Налог […]

понедељак, октобар 31, 2011 / 08:59

Претресно вијеће Хашког трибунала изрећи ће данас пресуду лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу по другој оптужници за непоштивање суда.

Оптужбе се односе на наводно кршење заштитних мјера Међународног суда, након што је Шешељ, како се тврди, у једној својој књизи објавио информације о 11 заштићених свједока, укључујући њихова имена, занимања и мјеста пребивалишта.

"Налог умјесто оптужнице" издат је 4. фебруара 2010. године. Оптужени је први пут ступио пред суд 29. априла и, након што је одбио да се изјасни о оптужбама, на поновном ступању пред суд, 6. маја, претресно вијеће је у Шешељево име унијело у спис да се он не осјећа кривим.

Тужилац је на крају суђења тражио казну од три године затвора. Шешељ је тврдио да нема основа за осуђујућу пресуду и да су сви свједоци сами објелоданили свој идентитет, али да би му "највише одговарало да добије смртну казну", јер сматра да би то био "идеалан крај његове правне и политичке каријере".

На првом суђењу за непоштивање суда, Шешељ је у мају прошле године правоснажно осуђен на 15 мјесеци затвора.

У међувремену је против њега покренут и трећи поступак за непоштивање суда, јер није поступио по налогу вијећа и са свог вебсајта уклонио податке о заштићеним свједоцима. Шешељ се 6. јула ове године изјаснио да се не осјећа кривим по трећој оптужници за непоштивање суда.

Шешељ би у петак, 4. новембра требало да се изјасни о кривици по новој оптужби из треће оптужнице за непоштивање суда, јер није поступио по поновљеним налозима вијећа да са свог вебсајта уклони књигу у којој су објављени подаци о заштићеним свједоцима.

Оптуженом и његовом сину Николи било је наложено да уклоне књигу са интернета, уз упозорење да пропуст да се не поступи по том налогу може довести до поступка за непоштивање суда, за шта је запријећена казна до седам година затвора или највише 100.000 евра, а могу бити изречене обје казне.

Никола Шешељ је суд обавијестио да "испуњава само налоге свог оца, који, као власник вебсајта, одлучује шта ће се тамо појавити", те да његов отац "мијења лозинке и без његовог налога не може ништа да се измијени".

Тужилаштво је средином септембра предало додатак свом поднеску у коме се наводи да је утврђено да је у бази података Никола Шешељ регистрован као администратор вебсајта његовој оца.

У главном предмету који се против Шешеља води по оптужници за прогоне несрпског становништва са подручја Хрватске, БиХ и из Војводине, чека се на заказивање завршних ријечи страна у поступку. Тужилаштво је окончало доказни поступак, а оптужени је одсустао од извођења доказа.

Из Трибунала је у петак саопштено да је секретар суда обавијестио Шешеља да ће комуникација између њега и његовог тима правних савјетника бити под надзором у периоду од 30 дана, због "основане сумње да је оптужени злоупотријебио привилеговану комуникацију у покушају да утиче на свједоке или да их застраши, односно да омета провођење правде".

"Као и сваки други оптужени, Шешељ има могућност ненадзиране комуникације са својим правним тимом, међутим, та комуникација може бити надзирана уколико постоји основана сумња да се она злоупотребљава", рекла је портпарол судског дијела Трибунала Нерма Јелачић.

Према налазу секретара Трибунала, Шешељ је "злоупотријебио режим ненадзиране комуникације да би омогућио објављивање повјерљивог материјала на свом вебсајту, кршећи наредбе суда и тиме је ометао спровођење правде".

Шешељ ће моћи да комуницира са својим признатим правним савјетницима током њихових посјета, затим путем телефона и писане коресподенције, али ће таква комуникација бити надзирана у наредних 30 дана. Оптужени има право да се жали на ову одлуку предсједнику Трибунала.



Оставите одговор