Селман: Суд БиХ ће уступити неке предмете ентитетским судовима
Министар правде Републике Српске Џерард Селман потврдио је да би у 2012. години требало доћи до преноса одређеног броја предмета ратних злочина са Суда и Тужилаштва БиХ на ентитетске окружне судове и тужилаштва. “Република Српска ће обезбиједити средства за додатно запошљавање одређеног броја судија који би радили само у кривичним вијећима, односно тужилаца који би […]
Министар правде Републике Српске Џерард Селман потврдио је да би у 2012. години требало доћи до преноса одређеног броја предмета ратних злочина са Суда и Тужилаштва БиХ на ентитетске окружне судове и тужилаштва.
“Република Српска ће обезбиједити средства за додатно запошљавање одређеног броја судија који би радили само у кривичним вијећима, односно тужилаца који би радили само на истрагама ратних злочина”, рекао је Селман данас новинарима у Бањалуци.
Након пријема којег је предсједник Републике Српске Милорад Додик организовао за представнике правосудних институција Републике Српске поводом обиљежавања Дана и крсне славе Српске Светог архиђакона Стефана, Селман је рекао да ће ово допринијети већој ефикасности и убрзати рјешавање предмета ратних злочина.
Коментаришући најаве у неким медијима да ће Тужилаштво БиХ повући истрагу и обуставити поступак за “Добровољачку” против Јована Дивјака и Ејупа Ганића, Селман је рекао да Министарство правде Републике Српске не располаже таквим информацијама.
“Тужилаштво БиХ не може да се понаша на такав начин, јер постоје редовно утврђене процедуре на који начин се то ради. Не смије се подлећи политичком утицају због тога што је `одређена политичка личност у БиХ` учествовала у таквим радњама и такве истраге и оптужнице треба да се окончају”, истакао је Селман.
Селман је рекао да представници Републике Српске ниједног момента не говоре о укидању Суда и Тужилаштва БиХ у смислу да они нестану са политичке и правне сцене БиХ, већ желе да се правосудне институције у БиХ формирају у складу са Уставом БиХ и законима.
“У Републици Српској и даље сматрамо да нема уставног основа за формирање Суда и Тужилаштва БиХ и док је год тако бићемо против тих институција. Када се у разговору о структурном дијалогу утврди надлежност појединих правосудних институција које треба да се формирају на нивоу БиХ и два ентитета у складу са Дејтонским споразумом, потпишу споразуми о формирању таквих институција, оне ће тада потпуно заживјети и имати пуни легитимитет Републике Српске”, истакао је Селман.
Министар правде Српске је рекао да је 2011. година била веома успјешна за Министарство правде и Републику Српску, поготово због отварања структурног дијалога за реформу правосудног система БиХ.
Он је нагласио да ће структурни дијалог о реформи правосуђа БиХ бити настављен крајем фебруара у Мостару, додавши да је Република Српска испунила препоруке из дијалога које се тичу Закона о судовима Републике Српске и измјена и допуна Закона о извршном поступку.