СДА: Избачена, или свјесно самоискључена из власти

Предсједавајући Клуба посланика СДС у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Младен Босић оцијенио је да је СДА свјесно донијела одлуку да се искључи из парламентарне већине. "У разговору шесторке о утврђивању буџета јасно је речено да онај ко не подржи буџет неће бити дио владајуће већине и да партнери у том процесу имају право да […]

четвртак, јул 5, 2012 / 16:04

Предсједавајући Клуба посланика СДС у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Младен Босић оцијенио је да је СДА свјесно донијела одлуку да се искључи из парламентарне већине.

"У разговору шесторке о утврђивању буџета јасно је речено да онај ко не подржи буџет неће бити дио владајуће већине и да партнери у том процесу имају право да одлуче о новој парламентарној већини“, истакао је Босић и подсјетио да је предсједник СДА Сулејман Тихић учествовао на тим састанцима.

Најављујући да ће СДС гласати за одлуку предсједавајућег Савјета министара БиХ Вјекослава Беванде о смјени министара и замјеника министра из СДА, Босић је рекао да СДС својим понашањем жели да буде кредибилан политички фактор.

"Једино имамо проблем што договор постигнут приликом формирања Савјета министара није испоштован", рекао је Босић.

Понављајући да је СДА сама одлучила да себе искључи из власти, Босић је поручио да новог Савјета министара неће бити док се не испоштује договор на основу којег је формиран актуелни сазив.

Између осталог, није испоштован договор о Регулаторној агенцији за комуникације (РАК) и Електропреносу, на шта је ове седмице упозорио и предсједник СНСД-а Милорад Додик.

СДА-овци разочарани

Посланици СДА у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ данас су у Сарајеву изразили неслагање са одлуком предсједавајућег Савјета министара БиХ Вјекослава Беванде о смјени министара и замјеника министра из реда СДА.

Шеф Клуба посланика СДА Шемсудин Мехмедвић рекао је да је разочаран суштином предложене одлуке констатујући да је свима јасно да је ријеч о политичком договору.

Мехмедовић је оцијенио да није јасно какви циљеви стоје иза тога договора.

„Право је сваке политичке странке да прави парламентарну већину и да се договарају око неке платформе и политичког циља, међутим, ја до сада нисам имао прилику да видим било какву платформу или политичку идеју и циљ на основу којих је формирана нова парламентарна већина", истакао је Мехмедовић.

Према његовим ријечима, Беванда је прихватајући захтјев СДП за смјену министара безбједности БиХ Садика Ахметовића и одбране Мухамеда Ибрахимовића те замјеника министра финансија Фуада Касумовића постао послушник те странке.

Оцјењујући веома успјешним рад наведене тројице представника СДА у Савјету министара Мехмедовић је устврдио да се именовање нових министара и замјеника неће десити у мандату ове нове коалиције.

„То се неће десити зато што је у Федерацији БиХ направљена нека нова коалиција, која ће врло брзо пући зато што нема природног савезништва између странака које је чине и зато што једном од тих лидера не одговара никакаво политичко договарање него само послушни партнери", сматра Мехмедовић.

Он је додао да ће се СДА за своје циљеве наставити борити и као опозициона странка те да ће се супротставити "било каквој политичкој платформи која значи нову подјелу унутар БиХ на било какве треће или Ен-те ентитете, како се ових дана говори у јавности".

Мехмедовић је позвао нову владајуу већину да објасни јавности о каквом се политичком договору ради или је то само подјела министарских фотеља, агенција, јавних предузећа.

И Шефик Џаферовић, такође из СДА, сматра проблематичном одлуку о смјени чланова Савјета БиХ из СДА тврдећи да ће то произвести тешку политичку кризу која ће БиХ увести у неизвјестан период који ће бити обиљежен разним блокадама и опструкцијама евро-атлантског пута БиХ.

Према Џаферовићевим ријечима, проблем је што Беванда, прије него се упустио у процес смјене министара и замјеника министра из СДА, није консултовао Предсједништво БиХ, које га је и именовало на позицију првог човјека Савјета министара БиХ, уз сагласност шест странака парламентарне већине, међу којима је била и СДА.

Њихове страначке колеге Салко Соколовић и Амир Фазлић затражили су од Беванде одговор како су то министри СДА кочили реформске процесе и да ли је икада имао проблема са њима?

"Сматрамо да су наши министри квалитетно радили и да нису кочили европски пут БиХ", рекао је Фазлић.

Беванда: Ништа не треба гледати драматично

У обраћању Представничком дому, који ће се данас изјаснити о његовој одлуци, Беванда је рекао да је одлуку о смјени министра безбједности Садика Ахметовића, министра одбране Мухамеда Ибрахимовића, те замјеника министра финансија и трезора БиХ Фуада Касумовића донио на иницијативу СДП.

„Након обављених консултација са свим представницима странака које чине нову парламентарну већину, у овом часу нову, донио сам одлуку", објаснио је Беванда.

Према његовим ријечима, покренути процеси на путу БиХ ка ЕУ не смију се зауставити.

„Шта више, треба их убрзати, што је прије свега елементарни задатак према свима онима који су нас изабрали, због чега је неопходна реконструкција извршне власти како реформски процеси не би били у застоју“, истакао је Беванда.

Он је додао да је, имајући све то у виду и уважавајући легитимну политичку одлуку већине, донио одлуку о смјени министара безбједности и одбране, те замјеника министра финансија и трезора БиХ који долазе из редова СДА, којима се захвалио на коректном доприносу досадашњем раду Савјета министара.

Према ријечима предсједавајућег Савјета министара, реконструкцију власти попут ове не треба схватати драматично, јер су оне потребне током цијелог мандата да би се стигло до зацртаног циља.

Беванда је изразио увјерење да ће добити подршку за своју одлуку.

Уколико Парламентарна скупштина БиХ потврди Бевандину одлуку о смјени Ахметовића, Ибрахимовића и Касумовића, предсједавајући Савјета министара дужан је, у складу са законском процедуром, именује нове министре, односно замјенике министара.

Према закону, одлука ступа на снагу даном потврђивања у оба дома Парламентарне скупштине БиХ.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор