СДА и ХДЗ 1990 у Сарајеву разговарали о буџету

Предсједник СДА Сулејман Тихић рекао је да ће представници СДА у институцијама БиХ бити против усвајања глобалног фискалног оквира БиХ, али да то неће моћи зауставити у парламенту. "Замрзавање буџета БиХ на износу који је мањи од износа 2009. и 2010. године атак је на БиХ и функционисање њених институција. Од 2008. године, од кад […]

уторак, април 17, 2012 / 18:40

Предсједник СДА Сулејман Тихић рекао је да ће представници СДА у институцијама БиХ бити против усвајања глобалног фискалног оквира БиХ, али да то неће моћи зауставити у парламенту.

"Замрзавање буџета БиХ на износу који је мањи од износа 2009. и 2010. године атак је на БиХ и функционисање њених институција. Од 2008. године, од кад је буџет БиХ замрзнут, имамо раст буџета ентитета. Ако овако остане државу БиХ можемо закључати до 2014. године, јер њене институције неће моћи функционисати", рекао је Тихић, оцјењујући да фискални оквир није урађен у складу са законом.

Он је навео да коалиција СДА-СДП нема алтернативу, али да њихове односе значајно оптерећују два кључна проблема – закон о унутрашњим пословима на нивоу Федерације БиХ, гдје су донекле приближени ставови, и фискални оквир БиХ.

"Ми нећемо то моћи зауставити у парламенту, јер већина може изгласати ту одлуку. На /лидеру СДП-а Златку/ Лагумџији је одговорност за све оно што ће се десити и проблеми које ће имати БиХ не само ове године већ и наредних годинама у унутрашњем функционисању", рекао је Тихић.

Он је, након данашњег састанка са предсједником ХДЗ-а 1990 Божом Љубићем, рекао новинарима да СДА жели да се провођењем одлуке "Сејдић-Финци" обезбиједи и легитимитет избора хрватских представника како у Дому народа тако и за члана Предсједништва БиХ.

"СДА је забринута због актуелне ситуације у БиХ и нисмо срећни што два ХДЗ нису дио власти и у Федерацији БиХ. Свјесни смо да се то рефлектује на укупне односе у БиХ, као и односе између Федерације и БиХ, као и негативне перцепције хрватске јавности у БиХ о прегласавању Хрвата, која се проширила и на јавност у Хрватској, као и према другим центрима у Европи", рекао је Тихић.

Љубић је рекао да се БиХ поново налази на прагу политичке кризе уколико се не буде одговорно приступило рјешавању питања која се намећу као спорна. Он је истакао да је питање фискалног оквира и буџета за ову годину потребно ријешити што прије, по могућности прије половине сљедећег мјесеца, прије свега због финансирања институција и локалних избора.

"ХДЗ 1990 ће се понашати конструктивно у усвајању буџета рачунајући на његову тростепеност – Савјет министара, Предсједништво и Парламентарна скупштина БиХ. Надам се да ћемо у том цијелом процесу доћи до договора и да бар парламентарне странке неће бити против буџета", рекао је Љубић.

Он је нагласио да је реалност да буџет не може бити екстензиван с обзиром на укупан економски капацитет БиХ и рецесију. "Ни у ком случају рестрикцију у овом буџету не би требало да трпе институције задужене за заштиту уставног поретка БиХ – Сипа, Гранична полиција, процеси из евроатланстког пута и питања избјеглица", оцијенио је Љубић.

Према његовом мишљењу, стваке гдје се највише може уштедјети јесте питање плата за дио администрације и изнајмљивање простора за институције БиХ што се "показало нерационално понекад чак и противказконито".

Говорећи о одлуци "Сејдић – Финци", Љубић је рекао да је усаглашено да ту одлуку треба провести на суштински начин, али је и искористити као повод да се ријеши питање представљања конститутивних народа у БиХ, посебно када је ријеч о хрватском народу.



Оставите одговор