Савремене болести непознате Амишима

Амишка дјеца, одрасла на руралним фармама на сјеверу Индијане, не пате од астме нити било којег облика савремених болести. Штавише, појам алергије је потпуно непознат за ову дјецу. Ријеч је о истраживању које је спровео швајцарски научник, који је овим истраживањем упоредио хронична обољења дјеце одрасле на швајцарским фармама и дјеце рођене у амишким породицама. […]

среда, мај 9, 2012 / 14:04

Амишка дјеца, одрасла на руралним фармама на сјеверу Индијане, не пате од астме нити било којег облика савремених болести.

Штавише, појам алергије је потпуно непознат за ову дјецу. Ријеч је о истраживању које је спровео швајцарски научник, који је овим истраживањем упоредио хронична обољења дјеце одрасле на швајцарским фармама и дјеце рођене у амишким породицама.

“Закључак је да је стопа савремених обољења веома, веома ниска код амишке дјеце”, каже Марк Холбрејх, који је предводио ово истраживање. “Заиста, као да постоји нешто што штити амишку дјецу, а шта је то и даље остаје нејасно”, каже он.

Иначе, истраживачи су упоређивали дјецу одраслу у релативно здравим, руралним срединама и дошли до закључка да су амишка дјеца здравија од дјеце одрасле на европским фармама. Штавише, током посљедњих 20 година забиљежено је свега неколико амишке дјеце која су била алергична на нешто и, генерално, алергије су права ријеткост у овој, прилично затвореној, заједници.

Иначе, амишке породице, од којих многе вуку коријене управо из Швајцарске, живе изоловано од остатка свијета, не користећи савремене техонологије. Ниједна амишка породица не посједује ауто или ТВ.

Истраживачи су упоређивали и учесталост појаве астме и закључили да свега пет одсто амишке дјеце имало проблема са овим хроничним обољењем, док је тај проценат код швајцарске дјеце 11,2 одсто.

Иако не знају шта је тачно узрок свему овоме, Холбрејх сматра да је један од разлога и то што амишка дјеца пију сирово, непрерађено млијеко.

Друга теорија је та да рано излагање дјеце разним алергенима и патогенима доводи до тога да их имуни систем “препознаје” и самим тиме не реагује на њих као на штетне. Такође, један од разлога би могао бити и тај што амишка дјеца доста времена проводе вани и самим тим јачају свој имуни систем. Наравно, и генетика свакако има утицаја на све то.

Поједини “научници” тврде да Амиши очигледно имају посебан супер-ген који их чини имуним на бројне болести савременог доба

Иначе, још раније је писано о одличном менталном здрављу Амиша и чињеници да у овој заједници једноставно не постоји аутизам што свакако није само пука случајност.

Наиме, конвенционална медицина је често збуњена због недостатка аутизма код Амиша. Амиши немају искуства с аутизмом, или било којом другом потешкоћом с учењем које представљају пошаст данашњег технолошког друштва. Амиши живе у друштву које се служи застарјелом технологијом и у којем владају старомодни идеали. Њихова исхрана се састоји од органске хране, свјежих, локално узгојених производа, а што је веома битно, они се не вакцинишу. Упркос чињеници да фармацеутска индустрија улаже велики новац у кампању за вакцинацију и употребу вјештачких лијекова, болести срца, рак и дијабетес су готово непознати у амишким селима.

Пољопривредни производи Амиша су органски производи старих сорти узгајани искључиво на органском ђубриву и ове заједнице се никада нису сусреле са ГМО храном. У досадашњем истраживању здравља Амиша регистровано је само три случаја аутизма код њихове дјеце. Од тих троје деце, за двоје је јасно доказано да су била вакцинисана.

Први случај је било кинеско дијете које је примило неколико вакцина прије него што је усвојено од стране породице Амиша. Други је био риједак случај у породици Амиша да подлегну пропаганди и медицинском притиску за вакцинисање својег дјетета.

Поједини “научници” тврде да Амиши очигледно имају посебан супер-ген који их чини имуним на бројне болести савременог доба.

С обзиром на то да су Амиши изузетно изолована заједница која живи без хемијских токсина присутних у нашим лијековима и храни онда је то вјероватно основни разлог зашто се код њих не јављају болести које су данас постале скоро уобичајене. Такође, још једна карактеристика Амиша, а која је мало позната, јесте да су они несумљиво интелигентнији, с изузетно напредном вјештином писања која је на факултетском нивоу, иако многи од њих никада нису студирали.



Оставите одговор