Састанке Турака и Срба у Пазару виде као елиминацију муфтије

Нескромно правећи паралелу са Хусеином Градашчевићем, једна од организација која је задужена да говори у Зукорлићево име када он сматра да је непристојно да се сам оглашава, учестало састанчење највиших функционера Србије и Турске виде као увод у обрачун са муфтијом Зукорлићем. У скраћеном прегледу писања Новости, пазарски портал преноси следеће: -Током посјете турског министра […]

недеља, фебруар 3, 2013 / 14:10

Нескромно правећи паралелу са Хусеином Градашчевићем, једна од организација која је задужена да говори у Зукорлићево име када он сматра да је непристојно да се сам оглашава, учестало састанчење највиших функционера Србије и Турске виде као увод у обрачун са муфтијом Зукорлићем.

У скраћеном прегледу писања Новости, пазарски портал преноси следеће:

-Током посјете турског министра Турске Ахмета Давутоглуа поново је отворено питање Исламске заједнице. План би требало да буде представљен Николићу у Турској – пишу Новости.

Ово питање је послије годину дана мировања поново актуелизовано, а долазак шефа турске дипломатије први је корак ка новим разговорима Анкаре и Београда. Већ у понедељак предсједник Србије Томислав Николић узвратиће посјету и разговарат ће са првим човјеком Турске Абдулахом Гулом и предсједником њиховог парламента Џемилом Џиџеком.

Осим о билатералној сарадњи, како преносе наши извори, на дневном реду биће и план помирења муслимана у Србији који је скројен прије више од годину дана, управо на Босфору.

Суштина тог документа, на коме је радио и турски поглавар Мехмет Гормез, јесте да се са позиције муфтије уклони Муамер еф. Зукорлић – закључује се на крају.

Из текста у Вечерњим новостима не види се откуд такви закључци, пошто је изостављен дио у коме се каже да би новоуједињени ријасет био под патронатом БиХ, као и да је Адем Зилкић највећи противник овог расплета.

Суштина тог документа, на коме је радио и турски реис Мехмет Гормез, јесте да се Ријасет у Србији угаси и да се формира нови који ће бити под патронатом БиХ, а да седиште уједињених муслимана буде у Новом Пазару. У том случају бирао би се нови поглавар у Србији, а то не би био ни реис ИЗС Адем Зилкић, ни муфтија ИЗуС Муамер Зукорлић.

Међутим, на овим основама тешко ће доћи до консензуса јер, како нам је рекао Зилкић, оне неће дозволити да се угаси Ријасет у Србији.

У извјештају агенције Анадолија поводом сутрашње Николићеве посјете Турској, говори се о економској сарадњи, као и о могућности да Турска буде кохезиони фактор за муслиманске становнике Србије:

– Предсједник Србије Томислав Николић је раније, најављујући посјети Турској, изјавио за агенцију Анадолија, да Турска може много да инвестира у Србији, као и да је Турска држава у коју са поштовањем гледају Бошњаци из Санџака или, како је рекао, Рашке области.

„Ја то увек имам на уму, могла би (Турска) ту буде неки кохезиони фактор, који би повезао Бошњаке са Србијом много чвршће него до сада", казао је Николић.

Николић је у поменутој изјави, датој прије неколико дана, изразио задовољство чињеницом што ће бити гост пријатељске земље и казао да ће понудити пројекте за инвестирање, као и да ће разговарати о улози Турске у вези са Косовом. Он је тада казао како постоје индиције да Турска има намјеру да промовише независност Косова и да то не може да створи добре односе.

Зелена трансферзала

Уколико се сјећате долазака турских званичника у Србију за вријеме владавине Бориса Тадића, највише се спомињао извоз меса из Рашке области у Турску, као и градња аутопута кроз такозвани Санџак. Уз улазак турског капитала у Црну Гору, везама БиХ, преко шиптарског дијела Македоније, све наличи на некадашњу причу која се скраћено звала Зетра.



Оставите одговор