Шаровић: БиХ мора постати конкурентија

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић изјавио је данас у Мостару да БиХ мора постати конкурентнија у односу на земље у окружењу, јер се једино тако могу привући стране инвестиције. Шаровић, који је отворио прву годишњу конференцију "Повољно пословно окружење у Федерацији БиХ", рекао је да стварање повољног пословног окружења није ад […]

уторак, јун 4, 2013 / 16:30

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић изјавио је данас у Мостару да БиХ мора постати конкурентнија у односу на земље у окружењу, јер се једино тако могу привући стране инвестиције.

Шаровић, који је отворио прву годишњу конференцију "Повољно пословно окружење у Федерацији БиХ", рекао је да стварање повољног пословног окружења није ад хок активност једног нивоа власти, већ стални процес на локалном, кантоналном, ентитетском и нивоу БиХ.

"Привлачност пословног окружења у БиХ може се обезбиједити уколико наше друштво, институције и цијела земља буду стабилни. Те ствари директно утичу на атрактивност БиХ за инвестиције и на њима требамо сви радити", нагласио је Шаровић, оцјењујући ову конференцију као врло битну да би се у ФБиХ и БиХ створило повољно пословно окружење.

Министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Лејла Решић нагласила је да је привреда један од најбољих параметара развоја локалне заједнице, у којима се управо и догађају све привредне активности.

"Грађани највећи постотак потреба завршавају и остварују управо у њима. На нама је да омогућимо да имају добро окружење, да би могли радити и отварати радна мјеста", рекла је Решићева.

Федерални министар развоја, предузетништва и трговине Сањин Халимовић рекао је да су на конференцији отворене могућности нових пројеката, прије свега, подршке младим људима који започињу свој бизнис у ФБиХ.

Он је објаснио да се младим људима помаже уплатом доприноса за њихове запослене, односно да се помаже при регистрацији фирме, али и субвенционисањем камате на кредите.

Ханс Естерман, савјетник за стратешки развој у Националној алијанси за локални економски развој /НАЛЕД/ из Србије, рекао је да је ова организација развила пројекат сертификовања општина са повољним пословним окружењем са донаторима и партнерима.

Он тврди да на овај начин општине побољшавају своје услуге, те да се генерално побољшава и ситуација у општинама широм југоисточне Европе.

Промоција повољног пословног окружења је промоција сертификовања градова и општина са повољним пословним окружењем у ФБиХ, ради увођења јединственог стандарда у раду градских и општинских администрација чиме ће се побољшати дјелотворност локалних управа и значајно унаприједити локално пословно окружење, наводе у федералном Министарству развоја, предузетништва и трговине.

На конференцији, коју је организовало то министарство у сарадњи са НАЛЕД-ом и њемачким Фондом за развој /ГИЗ/, потписан је споразум о успостављању Мреже за повољно пословно окружење у ФБиХ која ће бити носилац активности у вези са програмом сертификовања општина са повољним пословним окружењем у овом ентитету.

Потписници споразума су федерално Министарство, Привредна комора ФБиХ, четири регионалне развојне агенције из ФБиХ /РЕЗ, НЕРДА, СЕРДА и РЕДАХ/ и Савез градова и општина ФБиХ.



0 КОМЕНТАРА

  1. Svim čitaocma Frontala preporučujem knjigu Čosudovskog „Globalizacija siromaštva i novi svetski poredak“
    Knjiga „Globalizacija siromaštva i novi svetski poredak“ autora Michela Chossudovsky-og na najbolji način razotkriva sve licemjerje Zapada i njegove politike, ali i međunarodnih financijskih organizacija (MMF, Svjetska banka, WTO i dr.).
    Autor navodi kako se kapital uvlači u razne dijelove svijeta, pa potom ovlada pojedinim državama, koje ionako nisu imale ekonomsku niti političku moć, odnosno koje su dugo vremena bile posjedi kolonijalnih sila, ili koje su bile pod totalitarnim režimima. Kapital je ovladao tim zemljama u postkolonijalnom stilu, dovevši te zemlje u bezizlaznu situaciju, da moraju ovisiti o „zapadnim gospodarima“.
    Uz posredovanje uvođenja demokracije, i demokratskih principa na jednoj strani, s druge strane interesi kapitala su pljačkali sva dobra iz tih zemalja, uništavali socijalne države i nacionalna gospodarstva, zatvarali industrijska i poljoprivredna postrojenja, a istovremeno otvarali postrojenja koji donese profit multinacionalnim kompanijama. Na jednoj manjinskoj strani se gomilalo bogatstvo, a na drugoj većinskoj je sve očitije i teže siromaštvo. Zanimljivo je, kako su svjetske velesile podupirale kriminal, državne udare, poticale etničke sukobe a u svojim načelima pozivaju se na pravednost i demokraciju, sve kako bi mogli ostvariti vlastite interese, odnosno kako bi naveli ionako nemoćne zemlje „Žedne preko vode“, odveli ih u beskonačno vraćanje dugova na (po njima) pravedne kredite.
    MMF i Svjetska banka ponašali su se, a i još uvijek se ponašaju, poput nekih globalnih kamatara i zelenaša, postavljajući uvjete tim manjim, a sada sve više i nekad bogatijim zemljama, te ucjenjivanjem da ako se ti uvjeti ne ispune, neće im se pisati dobro. No, kako god, tim zemljama se nije pisalo dobro, istina dobro je bilo vladajućim elitama ako se ispune postavljeni uvjeti. Ova knjiga se sastoji od 6 dijelova, a od svih krajeva svijeta i ekonomskih područja koje je autor obradeo, ja sam u ovom radu najviše posvetio pozornost na 5. deo u kojem se spominju SSSR, SFR Jugoslavija i Albanija, kako su u njima djelovali interesi kapitala, te što je dovelo do njihovog raspada, to su glavna pitanja.

Оставите одговор