САД желе да задрже своје присуство у Азији

Адмирал Мајк Мулен, предсједавајући здруженог штаба америчке војске, рекао је да САД желе да задрже своје присуство у Јужном кинеском мору, истичући да је Вашингтон забринут да би спорови око вода богатих ресурсима могли водити озбиљним сукобима. "Наше су бојазни, између осталих, да би постојећи спорови и инциденти могли довести до сукоба које нико није […]

недеља, јул 10, 2011 / 13:34

Адмирал Мајк Мулен, предсједавајући здруженог штаба америчке војске, рекао је да САД желе да задрже своје присуство у Јужном кинеском мору, истичући да је Вашингтон забринут да би спорови око вода богатих ресурсима могли водити озбиљним сукобима.

"Наше су бојазни, између осталих, да би постојећи спорови и инциденти могли довести до сукоба које нико није предвиђао", рекао је Мулен на почетку четвородневне посјете Кини.

Он је додао да су одговорност САД и њихово присуство у региону константно. "Желимо да снажно подржимо мирно рјешење ових спорова", рекао је Мулен на конференцији за новинаре.

Кина је у спору са Филипинима и Вијетнамом посљедњих мјесеци због међусобних упада на територију друге државе и полагања права на дио океана, који повезује главне пловне руте.

САД обећале су подршку Филипинима у Јужном кинеском мору, које крије, како се вјерује, велике резерве нафте и гаса. Али, Пекинг инсистира на рјешењу спорова у региону у односима један на један, а не мултилатерално, што је стратегија, коју неки критичаи описују као "завади па владај".

Кина, Филипини, Малезија, Брунеи, Вијетнам и Тајван полажу право на дио у Јужном кинеском мору. Кина има највећи удио, чија пространа територија у облику слова "У" покрива око 1,7 милиона квадратних километара мора, укључујући архипелаге Спратли и Парасел.

Упркос забринутостима око растуће војне моћи Кине и преузимању водеће улоге у спорним водама војни односи Кине и САД су се побољшали посљедњих мјесеци и посјета Мулена овој земљи види се као реципрочна након посјете кинеског колеге Вашингтону у мају.

Посјета начелника генералштаба кинеске Народне ослободилачке армије Чена Бингдеа представља прве војне разговоре на највишем нивоу двије земље од када је Кина затегла односе почетком 2010.

Кина је критиковала америчку продају оружја Тајвану, који Пекинг сматра својом одбјеглом провинцијом.



Оставите одговор