Сад све схватамо озбиљније: Црвене се метеоролошки аларми

У Републици Српској и ФБиХ "упаљен" је наранџасти метеоролошки аларм због најављених обилних киша и јаке грмљавине за неке регије – бањалучку, тузланску, бихаћку, као и регије Мостара и Требиња. Нараџастом упозорење се даје када су прогнозиране опасне временске појаве, јачи и учесталији грмљавински процеси таквог интензитета да могу проузроковати материјалну штету и бити опасне […]

среда, јул 30, 2014 / 19:43

У Републици Српској и ФБиХ "упаљен" је наранџасти метеоролошки аларм због најављених обилних киша и јаке грмљавине за неке регије – бањалучку, тузланску, бихаћку, као и регије Мостара и Требиња.

Нараџастом упозорење се даје када су прогнозиране опасне временске појаве, јачи и учесталији грмљавински процеси таквог интензитета да могу проузроковати материјалну штету и бити опасне по људе и животиње.

И Хидрометеоролошки завод РС упозорио је да би, услед обилних пљускова који се очекују, у наредна два дана могло доћи до бујичних поплава мањих водотока у сјеверном и северозападном дијелу РС.

У Србији службе у приправности

Србију током предстојеће ноћи и наредног дана очекују обилне падавине са местимичним олујним невременом, а надлежне службе приправне су за реаговање у случају изливања ријека и појаве града. Замјеник начелника Управе за управљање ризиком Бојан Томић изјавио је да се, према прогнозама Републичког хидрометеоролошког завода, очекује да ће пасти између 20 и 40 литара по квадратном метру, локално и до 60 литара.

"С тим у вези добили смо хидролошку прогнозу која предвиђа да на бујичним водотоковима може доћи до подизања нивоа, достизња упозоравајућих нивоа и евентуално локалних изливања", рекао је Томић.

У оквиру ове прогнозе очекују се и локална олујна невремена са градом и олујним ветром, а противградна заштита је стављена у приправност.

"Имали смо изузетно напорну сезону у којој смо имали 41 дан са дејствима, а потрошено је око шест хиљада противградних ракета. Тренутно имамо око три и по хиљаде ракета на располагању, и док год их буде било реаговаћемо у мјери у којој је то могуће", рекао је Томић.

Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије је контактирао водопривредна предузећа која су носилац одбране од поплава на водама првог реда, и у овом тренутку се врши обилазак водотокова и санирање појединих критичних мјеста на насипима.
На водама другог реда, којим газдују локалне самоуправе, команданти штабова на територији општина у којима се очекује евентуално изливање ријека упознати су са прогнозом и наложено је предузимање мјера како би се ефекти евентуалне поплаве умањили, а то, између осталог, подразумијева подизање приправности комуналних предузећа.

У сусрет невремену, подигнут је и ниво приправности специјалистичких тимова за спасавање у води и под водом.

Дугорочне прогнозе, према Томићевим речима, указују да ће местимични пљускови у поподневним часовима широм Србије бити присутни до 15. августа, када се очекује смиривање метеоролошке ситуације.



Оставите одговор