САД дају БиХ додатних 10 милиона долара за опоравак од поплава

Америка ће дати додатних 10 милиона долара помоћи за опоравак од поплава које су задесиле БиХ, рекао је данас у Сарајеву отправник послова у Амбасади САД у БиХ Николас Хил. На конференцији за новинаре, након разговора са замјеником предсједавајућег Савјета министара БиХ и министром финансија и трезора Николом Шпирићем и гувернером Централне банке БиХ Кемалом […]

уторак, јун 10, 2014 / 19:11

Америка ће дати додатних 10 милиона долара помоћи за опоравак од поплава које су задесиле БиХ, рекао је данас у Сарајеву отправник послова у Амбасади САД у БиХ Николас Хил.

На конференцији за новинаре, након разговора са замјеником предсједавајућег Савјета министара БиХ и министром финансија и трезора Николом Шпирићем и гувернером Централне банке БиХ Кемалом Козарићем, Хил је истакао да ће новац бити потрошен у оквиру програма помоћи који ће припремити УСАИД.

„Блиско ћемо сарађивати са партнерима у међународној заједници и са људима из БиХ који раде на терену. Новац ће се трошити у контакту са општинама“, навео је Хил и додао да је веома важно да новац буде потрошен на транспарентан начин.

Према његовим ријечима, централна тема данашњих разговора, којима су присуствовали и високи званичници УСАИД-а из Вашингтона Роберта Махони и Џонатан Кац, те директор УСАИД-а у БиХ Дејвид Барт, биле су поплаве и штета коју су оне нанијеле.

„Послије прве хитне фазе, у којој је требало обезбиједити помоћ, наступа фаза обнове и опоравка. Ових 10 милиона долара додатак су на већ утрошених 2,5 милиона који су потрошени у хитној фази помоћи“, рекао је Хил и додао да ће Влада САД наставити да ради са властима у БиХ и сагледава ситуацију и потребе да би видјела у ком погледу још може да пружи помоћ.

Он је навео да ће количина помоћи која ће долазити у БиХ у наредном периоду бити значајна, али да неће бити довољна да би биле задовољене све потребе оних који су погођени природном катастрофом.

„Да би БиХ превазишла ситуацију у којој се нашла због поплава требаће пуно радити на побољшању економске климе, климе за инвестиције, да би били привучени приватни и страни инвеститори да помогну“, истакао је Хил.

Шпирић је рекао да су Влада САД и УСАИД, када год је било тешко, били први који су притекли у помоћ БиХ. „Битно је да у тешким временима постоје пријатељи и хумани људи који желе да помогну“, додао је Шпирић.

Он је навео да су гости из САД данас посјетили Оперативно-комуникацијски центар, да би се упознали о размјерама елементарне непогоде и штетама које су задесиле БиХ и њене грађане.

„Ових 10 милиона долара биће употријебљено у обнову вртића, школа, социјални и економски развој, чување сваког радног мјеста, отварање нових радних мјеста“, рекао је Шпирић и захвалио „на промптној помоћи Владе САД када је требало спашавати животе“.

Козарић је обећао да ће средства од 10 милиона долара бити транспарентно потрошена и да ће бити додијељена онима којима је најпотребнија.

„Она су намијењена малим и средњим предузећима, чувању радних мјеста… Ово је шанса да уз помоћ пријатеља искористимо средства да обновимо неке капацитете, сачувамо радна мјеста и умањимо и ублажимо несрећу која нас је задесила“, истакао је Козарић.

Директор УСАИД-а у БиХ Дејвид Барт саопштио је да већина средстава долази из Траст фонда, који заједно „држе“ Централна банка БиХ, УСАИД и Министарство финансија и трезора БиХ.

„То су средства која смо заједно уштедјели баш за хитне ситуације“, рекао је Барт.

Циљ новог пројекта, финансираног посредством УСАИД-а, јесте пружање подршке економском и социјалном опоравку БиХ, односно креирање нових радних мјеста за хиљаде прородица у БиХ погођених поплавама те помоћи у нормализацији живота, поготово најмлађих.

Влада САД је до данас, првенствено путем УСАИД-а, обезбиједила више од 1,6 милијарди долара помоћи намијењене економском, демократском и друштвеном напретку БиХ.



Оставите одговор