Руси враћају паре из оф шора у домовину

По свему судећи, руски бизнисмени су одлучили да повуку новац из оф-шор зона. Највише новца је у Русију пребачено са Бахамских, (британских) Дјевичанских и Бермудских острва. Такође, по милијарду или нешто више долара је пристигло из Њемачке, Француске и Велике Британије.

среда, јун 8, 2016 / 12:27

По свему судећи, руски бизнисмени су одлучили да повуку новац из оф-шор зона. Највише новца је у Русију пребачено са Бахамских, (британских) Дјевичанских и Бермудских острва. Такође, по милијарду или нешто више долара је пристигло из Њемачке, Француске и Велике Британије.

Током 2015. године највише директних инвестиција уложено је у Русију са Бахама – укупно 5,23 милијарде долара. На другом мјесту су Британска Девичанска острва (2,5 милијарди долара), а на трећем Бермудска острва (1,9 милијарди долара). То потврђују подаци руске Централне банке објављени крајем маја. Према тим подацима, прилив средстава из оф-шор зона расте већ двије године. На примјер, обим инвестиција које пристижу са Бахама порастао је у 2015. години за 43 одсто.

Са друге стране, забиљежен је одлив капитала у Луксембург и на Кипар, тј. у земље које су иначе најчешће коришћене за транзит средстава. Компаније регистроване на Кипру изнијеле су из Русије највише новца – укупно 7,2 милијарде долара, док је у Луксембург отишло 5,8 милијарди долара.

Међутим, ни ту се не ради о одливу инвестиција у правом смислу, него о гашењу оф-шор компанија које припадају држављанима Русије, саопштава руски пословни лист „Ведомости” позивајући се на функционера Министарства финансија РФ. Током протекле двије године у Русији се води интензивна борба против оф-шор зона, и најзад су представници крупног бизниса почели да враћају своје инвестиције у своју земљу. Такве операције у одређеним условима чак могу бити ослобођене пореза до 2018. године.

„Русија је пристала да 2018. године заједно са осталим државама приступи испуњавању међународних захтјева везаних за финансијску транспарентност и аутоматску размјену података који се тичу пореских питања, што је знатно отежало коришћење оф-шор компанија”, објаснио је потпредсједник међународне финансијске корпорације Фајненшел Центар Станислав Вернер.

У децембру 2015. године у Русији је регистрована основна структура „Волга груп” милијардера Генадија Тимченка, а раније су његове активе припадале кипарској компанији Волга Ресоурцес Лтд. и луксембуршкој ВРН Сарл.

Још раније, крајем 2014. године, основна компанија милијардера Алишера Усманова УСМ Холдингс такође је реструктуирала своје активе, тако да су контролни пакети акција мобилног оператера „Мегафон” и металуршке компаније „Металлоинвест” пребачени у руске структуре.

„Оф-шор зоне су коришћене као механизам за оптимизацију пореза, за прикривање правог власника или чак за заштиту интелектуалне својине”, каже Емил Мартиросјан, доцент Института за бизнис и пословну администрацију Руске академије за народну привреду и државну администрацију (РАНХиГС).

Међу пет земаља из којих се биљежи највећи прилив инвестиција су Француска (1,634 милијарде долара) и Њемачка (1,42 милијарде долара), а на шестом мјесту је Велика Британија (1,03 милијарде долара).

Ради поређења, обим азијских инвестиција је далеко мањи и у великом броју случајева је током године додатно умањен. На пример, укупан износ инвестиција из Кине готово двоструко је опао за годину дана – са 1,271 милијарде на 571 милион долара, док су инвестиције из Кореје са 130 милиона спале на 116 милиона долара. Са друге стране, инвестиције из Јапана су увећане са 295 милиона на 447 милиона долара.



Оставите одговор