Руси нашли лијек против цирозе јетре

Руски фармаколози открили су лијек способан да побиједи раније неизљечиву болест цирозу јетре, а "пилуле живота " могле би се наћи у апотекама за пет година. Лијек је без премца у свијету и данас претставља најефикасније средство борбе против "риђе јетре" , од којег у свијету годишње умире 40 милиона људи. Све до сада медицина […]

петак, септембар 2, 2011 / 10:39

Руски фармаколози открили су лијек способан да побиједи раније неизљечиву болест цирозу јетре, а "пилуле живота " могле би се наћи у апотекама за пет година.

Лијек је без премца у свијету и данас претставља најефикасније средство борбе против "риђе јетре" , од којег у свијету годишње умире 40 милиона људи.

Све до сада медицина је губила у борби против цирозе. Подумуклост тог обољења састоји се у томе што пацијент, уколико не умре, не може да поново буде здрав, јер су промјене у ткиву јетре код тог обољења непоправљиве.

Међутим, данас је човјечанство стекло наду. "Руски научници из Сибира створили су лијек који је способан не само да потпуно регенерише обољели орган, већ и да спријечи развој патологије" – истиче Глеб Зјузјков, један од аутора испитивања и научни секретар Института фармације СО РАМН.

Намјена овог лијека је активирање сопствених матичних ћелија, које се налазе у јетри. Он доприноси активирању матичних ћелија мождане сржи, која је најзначајнији депо матичних ћелија, које у случају инјекција тог лијека избацују у периферију крв, а затим се преносе у болестан орган.

На свјетском тржишту фармације таких лијекова још нема, мада на рјешавању проблема цирозе раде научници цијелог свијета. Према подацима, за 50 година се ниво обољења од хроничних хепатитиса и цироза повећао се осмоструко.

Данас обољења јетре заузимају 4. мјесто у рејтингу најсмртоноснијих обољења, она су испред туберкулозе и обољења срца.

У Русији је ситуација тежа, због тога што је знатан дио становништва привржен жестоким пићима, мада би било погрешно сматрати да само пијанство води цирози.

У узроке тог обољења спадају вирусни хепатитис, обољења жучних канала, трајна употреба различитих лијекова. Погубно дјелују и неправилна исхрана, загађени ваздух велеградова и претјерано коришћење хемије у домаћинству.

Прије десет година Американцу су повјеровали да су нашли лијек. Они су пронашли супстанцу која блокира бјеланчевину РСК, она обично укључује механизам обољења. Међутим, тај је лијек имао споредан утицај, те све до сада није пошло за руком смањивање његове отровности.

Протекле године стручњаци из Велике Бртаније добили су фрагменте јетре у епрувети, користећи матичне ћелије, добијене од крви из пупчане врпце. Њихово је мишлење да би то ткиво могло да крпи обољели орган. Међутим, тај начин је за сада далеко од практичне примјене, као и други, који постоје данас у области ћелијске и генске терапије – објашњава Глеб Зјузјков.

Осим тога, није ријешен низ морално-етичких питања, дуго ће постојти проблеми биолошког карактера, повезани с евентуалним претварањем ћелијских елемената у туморе или њиховим развојем не у траженом правцу – наводи "Глас Русије".

Данас у оквиру Федералног намјенског програма развоја фармацеутске и медицинске индустрије "ноу-хау" сибирских фармаколога постоје претклиничне пробе. Слиједе клиничка истраживања. Кроз пет година дугоочекивани лијекови, које већ називају "пилуле живота", моћи ће да се купе у свакој апотеци.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор