Руси измислили супербетон

Руски научници су направили бетон којем нису страшне никакве временске катаклизме. Он не само да је јачи до других врста бетона, већ се брже и стврдне. То је посебно важно за хитан ремонт хаварисаних мостова, брана, путева. При томе радови на обнови сада ће моћи да се обављају у било којим метеоролошким условима. На први […]

уторак, новембар 13, 2012 / 19:03

Руски научници су направили бетон којем нису страшне никакве временске катаклизме. Он не само да је јачи до других врста бетона, већ се брже и стврдне.

То је посебно важно за хитан ремонт хаварисаних мостова, брана, путева. При томе радови на обнови сада ће моћи да се обављају у било којим метеоролошким условима.

На први поглед све је као и обично: пијесак, шљунак, цемент. Али умјесто воде у раствор се додаје посебна полимерска течност, која даје бетону јединствена својства, каже старији научни сарадник Руског хемијско-технолошког Универзитета Мендељејев Александар Никитјук:

-Имали смо примјере када смо вршили радове при прилично ниским температурама, све до минус 28 степени Целзијусових. Испитивали смо бетон и за време јаких пљускова и чак под водом.

Специјална полимерска течност облаже све компоненте, спаја их, а уједно штити од хемијског деловања. То је посебно приметно ако се спусте узорци у киселину, каже научни сарадник Руског хемијско-технолошког Универзитета Мендељејев Јелена Писаренко:

Узимамо комадић обичног бетона и спуштамо га у сону киселину. Првих секунди се одвија врло бурна реакција. Бетон почиње да се распада. Исто радимо са новим бетоном. Никаквих спољних знакова реакције нема.

То својство, тврде аутори, биће корисно приликом ремонта индустријских објеката, мостова и надвожњака, гдје се стално примјењују агресивне течности и хемијски реагенти, на пример атифриз раствори за путеве.

Важна је и друга особина новог бетона – брзина којом се стврдне. То је незамењиво за крпљење рупа у бранама или на аеродромским пистама. Како би стекао чврстину обичном бетону је потребан месец, а нова зарада бетона се стврдне за пола сата и буде јача од обичног бетона скоро два пута. Композитни бетон је универзалан. Он лако може да замени већ постојеће материјале. При томе, како уверавају научници, он неће бити скупљи од обичног цемента.



Оставите одговор