Руси и пиво: Боце не смију бити веће од 2,5 литра

Руске пиваре од 1. јануара више не производе пиво у пластичној амбалажи запремине веће од 2,5 литара. При томе, пиво јачине преко шест процената неће се паковати у ПЕТ боце са више од двије литре, пренио је Итар тас. Како је агенцији раније рекао предсједник пиваре Балтика и предсједник савјета Савеза руских пивара Исак Шефс, […]

петак, јануар 3, 2014 / 15:35

Руске пиваре од 1. јануара више не производе пиво у пластичној амбалажи запремине веће од 2,5 литара.

При томе, пиво јачине преко шест процената неће се паковати у ПЕТ боце са више од двије литре, пренио је Итар тас.

Како је агенцији раније рекао предсједник пиваре Балтика и предсједник савјета Савеза руских пивара Исак Шефс, таква одлука Савеза је донијета због забринутости јавности и неких државних органа због потрошње пива у посудама веће запремине.

Према подацима Шефса, удио пива у пластичној амбалажи већој од два литра на руском тржишту чини око два одсто, а на тржишту јаких пива четири до пет одсто.

Промет на тржишту пива Русије се процјењује на пет до шест милијарди долара, преносе агенције.

Шефс је такође рекао да у условима недовољно развијеног сектора барова и ресторана у Русији пиво у пластичној амбалажи (свих јачина) чини око 50 одсто тржишта.

У децембру 2013. године на сајту владе Русије објављена је званична реакција на приједлог закона групе посланика Државне думе, које су предложиле да се уведе забрана малопродаје алкохолних производа у пластичној амбалажи већој од пола литре.

„Узимајући у обзир праксу произвођача одређених врста алкохолних пића, укључујући и иностране, који своје производе пакују у различита потрошачка паковања, сматра се одговарајућим планирано снижење дозвољене запремине потрошачке амбалаже у овој фази на 1,5 литара, са увођењем тог ограничења од 1. јануара 2015. године“, наведено је у реакцији владе.

Раније је Савезна агенција за регулисање тржишта алкохола предлагала потпуну забрану ПЕТ амбалаже, што су подржали Министарство здравља и Федерална служба за заштиту потрошача.

Међутим, у новембру 2012. замјеник премијера Аркадиј Дворкович је изјавио да присталице забране нису поднијели довољно аргумената, тако да њихов приједлог није био укључен у коначни нацрт документа.

Он је истовремено истакао да је влада забринута због ниске цијене пива у ПЕТ амбалажи велике запремине.



Оставите одговор