РТС након Јапана посјетио и Републику Српску

Тема није ни рат, ни висока политика. Екипа РТС дошла је у Српску да види како живи обичан народ. И то само неколико седмица након што је екипа РТС посјетила Јапан. Просечна плата у Републици Српској нешто је већа него у Србији, али с обе стране Дрине бољке су сличне. У Српској је у последњих […]

понедељак, април 16, 2012 / 15:44

Тема није ни рат, ни висока политика. Екипа РТС дошла је у Српску да види како живи обичан народ. И то само неколико седмица након што је екипа РТС посјетила Јапан.

Просечна плата у Републици Српској нешто је већа него у Србији, али с обе стране Дрине бољке су сличне. У Српској је у последњих годину дана отворено око 4.500 фирми, али је, истовремено, капију затворило 2.500 приватника.

У настојању да економску кризу држи под контролом, државно руководство излаз види у страним инвестицијама.

За кафу и киселу воду потребно је у Бањалуци издвојити евро и по. Али економска криза многе тера да се одрекну омиљеног ритуала. Просечна плата од 419 евра није довољна ни за пола потрошачке корпе.

У бањалучкој Фабрици обуће "Бема" тврде да су, захваљујући извозу и ригорозној штедњи, са 10 административаца на 1.000 радника успели да одрже редовне плате.

Директор Фабрике "Бема" Маринко Умићевић каже да Творница обуће "Бема" дневно прави 7.000 пари обуће, од којих се све извози, а на домаће тржиште не иде ништа.

"Мени је већи проблем Босна и Херцеговина, зато што је БиХ направила да је царина на ђон 15 одсто, на кожу 15 одсто, а у свету је три одсто и ми смо неконкурентни с њима", наводи Умићевић.

На пола пута до Бањалуке, наду доноси Бијељина која се убрзано развија и бележи сталан пораст броја становника.

Јужније, и у Републици Српској све је теже. Посла нема, па млади напуштају Херцеговину. У Требињу је многима евро за килограм спанаћа много.

"Јако је опала продаја. Мислим да се достигао врхунац беспарице. Ипак, велики број људи остао је без посла. Много је значило кад је радио ‘Новотекс’. Кад је ‘Новотекс’ примио само топли оброк ми смо то осетили на пијаци, а не само на пијаци, већ и у трговинама", истиче једна продавачица.

Многи не верују статистичким подацима, кажу да је то скуп непрецизних података, али подаци Завода за запошљавање и републичког синдиката упозоравају. За последњих годину дана 25.000 људи добило је посао, али скоро двоструко више отказ.

Руководство Републике Српске верује да ће стране инвестиције у енергетици и изградњи у наредне две до три године поправити ситуацију и упослити људе.

"Наш циљ је да задржимо економију на овом нивоу, да не падне још више и да сачекамо једно стабилније време које не зависи само од нас него од стабилизације укупних прилика у региону. И да то заједно с њима кренемо, јер рачунамо, нисмо дотакли дно у неком погледу", навео је председник РС Милорад Додик.

И док неки пензионери приме стотинак евра месечно, на удару критике су плате у државној управи. И до 3.000 евра приме градоначелници Бјељине и Бањалуке, двоструко више од председника Републике Српске.



0 КОМЕНТАРА

  1. Molim forumaše da obrate pažnju na zadnji pasus(plate gradonačelnika kod nas su duplo veće od plate predsjednika Srbije).
    Kao i u svim drugim reportažama o RS Podrinje niko i ne spominje, a uz svo , nažalost, istinito podcjenjivanje ovog regiona zbog siromaštva i stalnog odseljavanja, ipak je ova regija teritorijalno „žila kucavica“ RS i urušavanjem ovog kraja na neki način istom snagom se i urušava RS(u priči o žili kucavici Sarajevsko-Romanijski region se podrazumijeva kao prirodna cjelina s Podrinjem-stomak RS).

Оставите одговор