Родила се идеја да кроз Бању Луку иде фијакер

Фијакерска линија која би ишла од ресторана "Мала станица”, па поред Кастела до Бањ брда, привукла би велики број туриста у град на Врбасу, тврди Жељко Гаврић, колекционар и један од покретача ове занимљиве идеје. “Идеја је кренула у један вид разраде, али постоје одређене препреке које је неопходно ријешити. Фијакери треба да испуњавају одређене […]

субота, март 31, 2012 / 12:06

Фијакерска линија која би ишла од ресторана "Мала станица”, па поред Кастела до Бањ брда, привукла би велики број туриста у град на Врбасу, тврди Жељко Гаврић, колекционар и један од покретача ове занимљиве идеје.

“Идеја је кренула у један вид разраде, али постоје одређене препреке које је неопходно ријешити. Фијакери треба да испуњавају одређене техничке нормативе, како не би угрожавали саобраћај, а да истовремено у том фијакеру човјек буде безбједан”, појаснио је Гаврић, те додао да се неки од норматива односе и на коње.

Гаврић је казао да су се обраћали Административној служби град), гдје су им, како наводи, казали да немају ништа против фијакерских линија, али уз испуњење техничких норматива. Према његовим ријечима, увођењем фијакерских линија добило би се на имиџу града и на његовој презентацији у туристичком смислу. Бањалука је, појашњава он, између два рата имала развијену староградску културу, која би требало да се настави.

Да би увођење ових линија поспјешило туристичку понуду града, слаже се и Остоја Барашин, директор Туристичке организације, који каже да би туристи, уз редован градски превоз, а у недостатку туристичког аутобуса, из једне љепше перспективе могли упознати Бањалуку.

“Надамо се да ће кочијаши убрзо добити потврду од града. То су техничка питања, која не представљају суштински проблем, али не мислимо да треба дати дозволу по сваку цијену. Уважавајући чињеницу да је у питању урбани дио града, неопходно је да задовољити минимум хигијенских захтјева, као што је то случај у осталим европским градовима”, рекао је Барашин, те истакао да ТОБЛ ову идеју подржава у потпуности.

Боро Славнић, власник једног од најљепших и најстаријих фијакера у РС, казао нам је да је, путујући по свијету, виђао исте кочије као што он има, те да су представљале праву атракцију међу туристима.

“Бањалука је некад имала фијакере, и ја сам се њима возио. Ову своју кочију бих продао, а посебно би ме обрадовало ако би је неко купио у туристичке сврхе”, рекао је Славнић.

Међутим, у Административној служби су нам казали да је Одлуком о јавном превозу лица и ствари на подручју града прописано да на подручју града није дозвољено вршити јавни превоз лица и ствари запрежним возилима, тако да овај превоз не може бити спроведен у дјело. Још тврде да нису имали сличан захтјев.



Оставите одговор