Божо Рајић, бивши функционер ХДЗ, оптужен за ратне злочине

Центар јавне безбједности (ЦЈБ) Бањалука поднио је у петак извјештај Тужилаштву БиХ против Боже Рајића (69), бившег високопозиционираног функционера ХДЗ-а, и још шесторице осумњичених за ратне злочине над српским цивилима и војницима који су убијени на Купресу и у логорима у Херцеговини и Хрватској, објавиле су "Независне новине”. Рајић је у вријеме постојања Херцег Босне […]

субота, март 31, 2012 / 12:02

Центар јавне безбједности (ЦЈБ) Бањалука поднио је у петак извјештај Тужилаштву БиХ против Боже Рајића (69), бившег високопозиционираног функционера ХДЗ-а, и још шесторице осумњичених за ратне злочине над српским цивилима и војницима који су убијени на Купресу и у логорима у Херцеговини и Хрватској, објавиле су "Независне новине”.

Рајић је у вријеме постојања Херцег Босне био високопозиционирани политичар. Био је и предсједник ХДЗ БиХ, као и бивши министар одбране БиХ. Након раскола у ХДЗ БиХ, прикључује се ХДЗ 1990. Задња функција на којој је био је хрватски делагат у Дому народа БиХ. Данас је у пензији.

Рајић је јуче кратко изјавио да не жели коментарисати извјештај ЦЈБ Бањалука, нити чињеницу да је осумњичен за злочине над Србима.

За злочине над Србима осумњичени су још Жељко Гласновић (58), генерал ХВО-а, и бивши командант Зборног подручја Томиславград. До рата у БиХ био је професионални војник у Канади, а почетком деведесетих дошао је у Хрватску, а затим и у ХВО.

Међу осумњиченима је и пензионисани генерал Миленко Филиповић (47), иначе бивши командант војне јединице “Зрински”, затим Марко Вила (58) некадашњи командант Оперативног штаба паравојних формација ХДЗ-а општина Купрес.

У извјештају поднесеном Тужилаштву БиХ, како је потврђено “Независним”, су и Иво Чичак (49), припадник ХВО-а из Купреса, Драган Матић, командант затвора у Љубушком и официр ХВО-а, те осумњичени чије је презиме Бошковић.

Сви они осумњичени су да су у периоду од 3. априла 1992. године до 14. маја 1992. године по командној одговорности починили злочине током борбених дејстава на подручју Купреса.

У овом периоду убијено је 19 српских цивила, те 20 припадника Територијалне одбране, а 18 Срба је одведено у логоре на подручју Херцеговине и Хрватске. Њихова тијела до данас нису пронађена.

Осумњичени Рајић и остали осумњичени су да су на подручју Купреса, Љубушког и Томиславграда организовали логоре у којима су убијани Срби.

Рајић и остали, извјештајем ЦЈБ Бањалука, осумњичени су и за злочине који су над заробљеним Србима почињени у бившој касарни ЈНА у Сплиту, односно злогласном логору “Лора”, те бившој касарни ЈНА у Задру.

Обрад Бубић, секретар Савеза логораша РС, изјавио је у петак да је током 1992. године Купрес био уништен.

“Више стотина Купрешака прошло је кроз логоре у које су их одвели припадници ХВО-а. Велики број се није ни вратио. Но, већина њих спомиње управо имена која се наводе у извјештају поднесеном Тужилаштву БиХ”, навео је Бубић.

Додаје, ипак, како није оптимиста када је у питању будући судски поступак.

“Тужилаштво БиХ се увијек жали како нема доказа, увијек траже неке изговоре, тако да нисам оптимиста ни по питању овог поступка. Дај боже да до њега дође, али ја нисам оптимиста”, закључио је Бубић.



Оставите одговор