Рим: Полиција направила твитер налог за дојаве о паркинг-папцима

Маштовитост Италијана када је ријеч о паркирању аутомобила и скутера на забрањеним мјестима – саобраћајним острвима, тротоарима или посред самих улица, не познаје ограничења. У борби против ове "ендемске" појаве, полиција у италијанској престоници одлучила је да искористи нешто сасвим ново – моћ друштвених мрежа, тачније Твитера. Како преноси агенција Ројтерс, грађани који спазе непрописно […]

субота, јануар 25, 2014 / 06:29

Маштовитост Италијана када је ријеч о паркирању аутомобила и скутера на забрањеним мјестима – саобраћајним острвима, тротоарима или посред самих улица, не познаје ограничења.

У борби против ове "ендемске" појаве, полиција у италијанској престоници одлучила је да искористи нешто сасвим ново – моћ друштвених мрежа, тачније Твитера.

Како преноси агенција Ројтерс, грађани који спазе непрописно паркирано возило на улицама Рима могу да обавесте полицију помоћу посебног Твитер налога, @PLRomaCapitale, а она им истим путем одговара након предузете акције.
Нови шеф римске полиције Рафаеле Клементе каже да иницијатива има за циљ да промијени културу понашања возача.

"Ова размјена је, на друштвеним мрежама, неопходна у борби против оваквих видова кршења закона, али и против криминала уопште", истакао је он.

Гужве у саобраћају представљају озбиљан проблем у престоници. Раније су власти биле приморане да због загађења ограничавају број аутомобила у појединим дијеловима града.
Више од половине Римљана се превози приватним аутомобилима, а Рим је град са највише аутомобила по становнику у свијету – 70 аутомобила на 100 становника.

Када се томе додају навике кршења саобраћајних правила и сплет уских улица, наслеђе средњовековне архитектуре, резултат је прави хаос.

Фотографије који корисници Твитера шаљу полицији приказују возила паркирана на тротоарима и пјешачким прелазима. Велики проблем је и тзв. дупло паркирање које сужава простор за несметано одвијање саобраћаја.

"У улици Коле ди Ријензо влада варварство… Учините нешто!", написао је аутор једне поруке на Твитеру.

Неколико сати касније, полиција му је одговорила да је интервенисала: издала је 25 појединачних мандатних казни.

Почетни скептицизам међу становништвом када је акција покренута, убрзо је замењен порукама захвалности.

Један корисник Твитера поставио је фотографију на којој полицајац "пише" казну: "Хвала и само наставите тако!".



Оставите одговор