Реал поново у финалу ЕЛ

Домаћин Фајнал-фора играће у трећем узастопном мечу за евролигашку титулу. Пред својим навијачима, "краљевићи" су савладали Обрадовићев Фенербахче, 96:87! Реал Мадрид је у свом граду стигао овог маја до тачке на којој је био и претходне две године, као и рекордних 16 пута у историји. Победом против Фенербахчеа, "краљевски" клуб обезбедио је још један, трећи […]

субота, мај 16, 2015 / 09:17

Домаћин Фајнал-фора играће у трећем узастопном мечу за евролигашку титулу. Пред својим навијачима, "краљевићи" су савладали Обрадовићев Фенербахче, 96:87!

Реал Мадрид је у свом граду стигао овог маја до тачке на којој је био и претходне две године, као и рекордних 16 пута у историји.

Победом против Фенербахчеа, "краљевски" клуб обезбедио је још један, трећи узастопни наступ у финалу Евролиге. Овог викенда, после два неуспеха, бориће се за титулу у свом граду.

РЕАЛ – ФЕНЕРБАХЧЕ 96:87 (20:21, 35:14, 21:24, 20:28)

Тим Пабла Ласа елиминисао је из трке за највреднији пехар екипу Жељка Обрадовића, тренера који је последњи (1995. године) водио "краљевски клуб" до титуле првака Европе.

Остаје жал због пропуштене прилике да и МВП Евролиге Немања Бјелица и званично најперспективнији играч Богдан Богдановић први пут учествују у борби за евро-титулу. У петак увече, њихов тим је једноставно, наишао на бољег од себе.

Уз неизбежну улогу огромног искуства, које и те како фали Фенеру у сличним утакмицама (први Фајнал-фор у клупској историји), Реал је био бржи, конкретнији и агресивнији практично у сваком сегменту. На моменте, који су се протезали и на читаве четвртине (конкретно, друга деоница), Мадриђани су демонстрирали практично савршену игру.

Цифре никада не могу да пруже потпуни опис, али вечерас и те како могу послужити да опишу ток и изглед меча, посебно у одлучујућим моментима.

Меч је неповратно одвела у једном правцу одлучујућа друга четвртина. Реал је завршио резултатом 35:14 у своју корист, напустивши терен после првог полувремена са бројкама које импресионирају: 21 погодак из игре, 18 асистенција, 5 украдених, ниједна изгубљена лопта.

За три поена, Мадриђани су до полувремена гађали 8/14. Потом су, у наставку, додали још шест погодака, покваривши проценат у завршној четвртини (14/30).

Када је било потребно казнити лошу одбрану рекета, Густаво Ајон играо је најбоље ове сезоне и завршио меч као најефикаснији међу домаћима, са 18 поена. Када је публика у трансу чекала поготке из даљине, Кеј-Си Риверс (17 п) погађао је тројке у низу, промашивши тек и само шести покушај.

Фенер је у неколико наврата покушао да се придигне из нокдауна, али није успевао да бар наговести неизвестан крај. Када је било најважније, Родригез (13 п), Љуљ (12), Ноћиони (12), заустављали су налете гостију и на крају без трзавица привели посао крају.

Ендрју Гаудлок пробудио се у последњој четвртини и убацио збирно 26 поена. И Богдан је покушао да тргне екипу са 12 поена, као и нервозни Бјелица (11), кога су ситни (и неки прилично сумњиви) фаулови најпре извели из ритма, а потом учинили да после сјајне соло акције заради и техничку грешку.

Једноставно, сваки напор гостију наилазио је на очекивани одговор друге стране. Јан Весели је сабрао одличних 20 поена, од којих већину у првом полувремену. Све је то било премало са распуцанијим и смиренијим противником.

Реал ће, дакле, у недељу увече заиграти у свом 17. финалу. Да ли је време да покаже шта је научио из своја четири пораза у 21. веку?

Фенер ће, без икакве дилеме, своју шансу имати наредних година.