Рат у Заливу: Саудијска офанзива на Јемен

Саудијске снаге почеле операције у Јемену, рекао амбасадор те државе у САД Адел ал Џубеир. Акција Саудијаца почела неколико сати пошто је предсједник Јемена, под притиском побуњеника, побјегао из Адена. Саудијска Арабија се и званично укључила у конфликт у Јемену, желећи највјероватније да обезбиједи противтежу иранском утицају на побуњене Хуте, који су се током дана […]

четвртак, март 26, 2015 / 08:42

Саудијске снаге почеле операције у Јемену, рекао амбасадор те државе у САД Адел ал Џубеир. Акција Саудијаца почела неколико сати пошто је предсједник Јемена, под притиском побуњеника, побјегао из Адена.

Саудијска Арабија се и званично укључила у конфликт у Јемену, желећи највјероватније да обезбиједи противтежу иранском утицају на побуњене Хуте, који су се током дана сасвим приближили престоници Адену, преноси РТС.

Почетак саудијских војних операција потврдио је амбасадор у Америци, Адел ал Џубеир. Медији у Саудијској Арабији јавили су да је авијација те земље бомбардовала положаје побуњеника и збрисала противваздушну одбрану.

Становници Адена потврдили су израелском Херецу да су, за сада неиденификовани авиони, бомбардовали циљеве у том граду.

Суштински, Саудијци су "дејствовали на молбу прозападног предсједника Јемена Мансура Хадија, кога су Хути, уз снажну подршку Ирана, протјерали из престонице".

Осим Саудијаца, у акцију ће се укључити Уједињени Арапски Емирати, Бахреин, Катар и Кувајт, који су се обавезали да неутралишу опасност коју за њих представљају Ал Каида, Исламска држава, али прије свих хутске милиције.

Хутске милиције су раније у сриједу заузеле базу Ал Анад у предграђу Адена, у којој се донедавно налазила главна америчка база у региону.

САД, који је прије четири године у Либији дао пуну војну подршку побуњеницима у Либији у рату против власти, сада заузима дијаметрално супротан став те, очекивано, стаје на страну Саудијске Арабије. Из Бијеле куће потврдили су како је предсједник Барак Обама одобрио "логистичку и обавјештајну подршку" земљама Залива које су се укључиле у агресију на Јемен предвођену Саудијском Арабијом. Другим ријечима, САД је индиректан суучесник у овој агресији која нема никакво одобрење УН Савјета безбиједност, наводи Адвенс.хр.

Унутрашњи сукоб у Јемену свакако не иде на руку Саудијској Арабији и САД-у јер њихови савезници нижу поразе, а напредују снаге које су – према неким изворима – лојалне Ирану. Но, чињеница је да овдје ипак говоримо о стриктно унутрашњем сукобу. Шиитски Хути побуњеници нису ни на који начин запријетили Саудијској Арабији па се може говорити о дрском кршењу међународног права и војној агресији.

По истој логици би Русија могла војно интервенисати у Украјину, ваздушним снагама и копненом војском, јер им се "не свиђа" тамошњи развој унутрашње ситуације. Поставља се питање – ко ће сада санкционисати Саудијску Арабију и САД који је одмах логистички стао на страну агресора?

У изјави Бијеле куће наводи се: "Америчке снаге не учествују у директној војној акцији у Јемену, но успостављамо центар за заједничко планирање са Саудијском Арабијом по питању овог напора како бисмо координисали америчку војну и обавјештајну подршку".

Американци су се потпуно сврстали на једну страну сукоба те су такође објавили поруку у којој се Хути побуњеници позивају да "одмах прекину с дестабилизујућим акцијама" те да се врате "политичком дијалогу" са срушеном јеменском Владом.

Када су исламистички милитанти у Либији у прољеће 2011. покренули побуну против централних власти у Триполију, САД су извеле жестоки напад на Либију бомбардујући је мјесецима из ваздуха омогућавајући милитантима побједу у рату. Готово идентичну ситуацију данас имамо у Јемену, али САД заузима потпуно супротну страну.

Подсјетимо се на тренутак како је про-Западни предсједник Хади уопште дошао на власт 2012. Тадашња америчка државна секретарка Хилари Клинтон изјавила је како је у Јемену направљен "важан корак" и како се гласањем послала "јасна порука како јеменски народ може очекивати позитивну демократску будућност".

Портпарол америчког Стејт Департмента, Викторија Нулант, такође је похвалила одржане "изборе" и притом изјавила: "Охрабрени смо и честитамо јеменском народу на покретању овог процеса, што су преузели контролу као народ, стајаћемо уз њих у свим сљедећим корацима".

Похвале долазе након одржавања предсједничких избора, но исти се никако не би могли назвати "демократским" – прије свега због чињеница да се "такмичио" само један једини кандидат.

Једини кандидат на изборима је био Абд-Рабу Мансур Хади, потпредсједник у дугогодишњој влади предсједника Али Абдулах Салеха. Дакле, чак се ни транзиција није догодила већ је на власт постављен стари "режимац".

Саудијска Арабија прогласила је комплетан ваздушни простор Јемена "забрањеном зоном", а такође поручују и бродовима у регији да не прилазе јеменским лукама док траје њихова војна операција.

У првом нападу убијено је најмање 20 особа, а још 30-ак их је рањено, преносе локални медији. Већина ваздушних напада погодила је резиденцијалне зоне у главном граду Сана, у близини аеродрома. Циљана је и сама зрачна лука као и владине зграде.

Локална Хути телевизијска станица преноси како је више десетина цивила погинуло. Побуњеници су узвратили противваздушном одбраном, но нема информација о томе колико су били успјешни у одбацивању саудијске агресије.У нападу је уништено неколико побуњеничких војних авиона Сухој који су се налазили на простору војне базе Дулаими. Саудијска новинска агенција Ал-Арабија пише како је ваздухопловна војна база уништена.

Сунитска коалиција

Саудијска Арабија планира ангажовати 100 авиона и око 150,000 војника за копнене операције. Напад је почео синоћ, а већ око себе имају и коалицију савезника који су спремни укључити се у агресију на Јемен, а то су: Уједињени Арапски Емирати, Бахреин, Катар, Кувајт, Мароко, Египат, Јордан, Судан и Пакистан. Извори преносе како Египат, Пакистан и Јордан желе ући и с копненим снагама у Јемен.

Другим ријечима, ово је велика сунитска коалиција која по сваку цијену планира спријечити напредак шиитских побуњеника у Јемену. Очито је како је Саудијска Арабија успјела цијелу регију увјерити како је овдје ријеч о ширењу иранског утицааја, а ниједна већински сунитска земља Блиског истока и шире неће никада допустити такав развој ситуације.

Дакако, овај блок од 10 земаља снажан је и сам по себи, али иза себе чврсто има и највећу војну силу свијета, САД.

Хути побуњеници истичу како је саудијска офензива једнака "агресији" те како ће овај потез повући цијелу регију Залива у велики рат.

"Агресија на Јемен је кренула, храбро ћемо се суочити с њом. Ова операција ће повући цијелу регију у велики рат", рекао је портпарол Хути побуњеника, Мухамед ал-Бухаити, у разговору за Ал-џазиру.

Из УН-а за сада нема никаквих смислених изјава, само кратак коментар замјеника портпарола да су "свјесни" чињенице да је Саудијска Арабија почела војну офензиву те да "разматрају детаље".

Непосредно пред почетак саудијске агресије Хути побуњеници поручили су како су заузели јужни град Аден те како приводе присташе свргнутог предсједника Хадија. Контролишу ли побуњеници заиста Аден? Други извори за сада то још нису потврдили. Поједини извори преносе како је свргнути предсједник Хади побјегао из земље.

Подсјетимо, офанзива Хутхи побуњеника на сјеверу земље кренула је у августу прошле године. Затражили су од власти економске и политичке реформе. Када власти нису испуниле готово ништа од њихових захтјева кренули су у акцију те су у почели са заузимањем кључних локација у главном граду Сана. Прије мјесец дана преузели су и власт, а предсједник је побјегао у Аден. Прошле седмице побуњеници су заузели трећи град по величини у земљи, Тиаз.



Оставите одговор