Радмановић дао интервју за Џерузалем пост

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић сматра да су за БиХ рјешења враћање на изворни "Дејтон" или дисолуција и упозорава да Бошњаци својим централистичким ставовима гурају Србе и Хрвате у отцјепљење. У интервјуу за "Џерузалем пост", првом који је у овом престижном листу дао један политичар из Српске, Радмановић указује на немогућност међународне […]

петак, фебруар 21, 2014 / 15:29

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић сматра да су за БиХ рјешења враћање на изворни "Дејтон" или дисолуција и упозорава да Бошњаци својим централистичким ставовима гурају Србе и Хрвате у отцјепљење.

У интервјуу за "Џерузалем пост", првом који је у овом престижном листу дао један политичар из Српске, Радмановић указује на немогућност међународне заједнице, у било којој форми, да унедоглед онемогућава дискусију у вези са тим питањем.

Он поручује да Бошњаци, као најбројнији народ у БиХ, треба да узму у обзир погледе других и напомиње да је дошло до обимних измјена изворног
Дејтонског споразума наметањима из ОХР-а и супротстављеним аспирацијама потписница тог документа.

На питање да ли је начин стицања косовске независности преседан и за Републику Српску Радмановић је пренио да је руководство Српске узело у обзир међународну констелацију, прије свега, одсуство подршке САД и многих европских земаља за такав корак.

Он наглашава да је Народна скупштина Републике Српске изгласала резолуцију у вези са тим питањем, која се базира на измјени међународног правног поретка у случају натполовичног појединачног признања Косова у УН.

Радмановић истиче да се Република Српска не плаши пријетњи из свијета у случају таквог развоја догађаја.

У најтиражнијем викенд-издању "Џерузалем поста" на двије странице Радмановић је говорио о спектру тема, а у представљању госта наглашена је Радмановићева улога у историјском гласању у Савјету безбједности УН у новембру 2011. године, пренио је за Срну помоћник шефа Представништва Републике Српске у Израелу Александар Николић.

Истакнуто је да је тада БиХ била нестални члан Савјета безбједности и да је управо противљење Републике Српске онемогућило глас БиХ у корист захтјева Палестинске управе за признање њихове једнострано проглашене независности и чланство у УН.

Лист наглашава да је на тај начин испослован неријешен резултат у Савјету безбједности УН и онемогућено улагање америчког вета у том предмету.

У тексту су изнесени различити приступи бошњачког члана и члана Предсједништва из Републике Српске према странама на Блиском истоку.

Радмановић указује на успјешну сарадњу Израела и Републике Српске, са увјерењем да ће доћи до развијања те сарадње.

Он напомиње да се блиски односи Израела и Републике Српске развијају захваљујући доброј вољи људи на обје стране, посебно наглашавајући конструктивну улогу Представништва Републике Српске у Израелу.

Наглашена је подршка Републике Српске, у институцијама БиХ, блокирању гласања са негативним посљедицама по Израел у међународним форумима, као и израелска асистенција у стручним оспособљавањима кадрова из Републике Српске у разним областима.

Радмановић је говорио и о страдању српског и јеврејског народа током нацистичке Независне Државе Хрватске, као и о супротстављању пријетњама које се и дан-данас надвијају над тим народима.

Он је подсјетио на злочине почињене над јеврејским и српским народом, са нагласком на оне које су починили припадници Ханџар СС дивизије током Другог свјетског рата и холокауста.

Говорећи о појави неонацистичких група у БиХ, попут "Бошњачког покрета националног поноса", Радмановић је рекао да је проблем у томе што се нико из било ког националног корпуса не бави таквим групама, те подсјетио на недавне неонацистичке испаде у Хрватској и на недостатак реаговања, не само хрватских власти, већ и ЕУ.

Одговарајући на питање да ли би "Сарајевска хагада" требало да буде предата у Израел, Радмановић је рекао да је њена непроцјењива историјска важност чини насљеђем цијелог човјечанства, те да треба превазићи ситуацију нефункционисања Музеја у Сарајеву, а једна од могућности могла би бити њено привремено излагање у граду као што је Њујорк.

"Џерузалем пост" је водећи израелски дневни лист на енглеском језику. Ужива велики углед у јеврејској дијаспори, са нагласком на САД, али и у дипломатским круговима у Израелу, те овдашњој англосаксонској заједници.



Оставите одговор