Радикали се осипају

Због одлуке предсједника Српске радикалне странке Војислава Шешеља да постави Вјерицу Радету на мјесто потпредсједника странке, на сједници Централне отаџбинске управе у суботу оставке су дали: Александар Мартиновић, Милорад Мирчић, Борис Алексић, Милорад Буха, Лидија Вукићевић, Паја Момчилов. “Мартиновић и Мирчић сами су се повукли с потпредседничких функција јер су незадовољни чињеницом да су и […]

понедељак, мај 28, 2012 / 14:10

Због одлуке предсједника Српске радикалне странке Војислава Шешеља да постави Вјерицу Радету на мјесто потпредсједника странке, на сједници Централне отаџбинске управе у суботу оставке су дали: Александар Мартиновић, Милорад Мирчић, Борис Алексић, Милорад Буха, Лидија Вукићевић, Паја Момчилов.

“Мартиновић и Мирчић сами су се повукли с потпредседничких функција јер су незадовољни чињеницом да су и послије изборног пораза унапријеђени Немања Шаровић и Вјерица Радета. Шешељ их је више од пола сата убјеђивао да се предомисле, али није вриједило, дефинитивно су преломили кад им је лидер СРС ставио до знања да се неће одрећи Радете”, рекао је извор “Курира” из ове странке. Он каже да је Мирчић виђен на функцији предсједника Извршног одбора, док би Мартиновић остао потпредсједник СРС.

“Обојица сматрају да је прича о реконструкцији странке бесмислена ако најодговорнији за изборни пораз остану у врху СРС и додатно напредују. Мирчић је форсирао Мартиновића, док се Шешељ опредијелио за Шаровића уз децидирано образложење да је ‘Мартиновић смотан и не умије да муља и мути’, а не може ни да обезбиједи новац странци”, каже овај радикал.

Шешељев предлог за реконструкцију руководства странке није глатко прошао ни на засједању Предсједништва странке, гдје је осам чланова гласало “за”, а 11 “против”.

“Шешељ је Борису Алексићу упутио опаску да је ‘неспособни нерадник’, што је Алексића погодило до те мјере да је поднио оставку на све функције у СРС, па више неће обављати ни функцију Шешељевог правног савјетника у Хагу”, каже извор “Курира” из Предсједништва СРС.

Открива и да је сједница Отаџбинске управе била веома бурна, са жестоким окршајима Немање Шаровића с Драганом Тодоровићем и Пајом Момчиловим. У својим излагањима Момчилов и Тодоровић су указали на бахатост Шаровића протеклих година, што га, према њиховом мишљењу, дисквалификује да буде потпредсједник СРС.

Изненађен Шешељевим кадровским рјешењима, Тодоровић је поручио: “Браћо радикали, због овога СРС неће трајати ни шест мјесеци”. Најемотивније је реаговала Лидија Вукићевић, која је рекла да не може да буде у странци у којој ће Вјерица Радета бити потпредсједник, послије чега је предсједавајућем Зорану Красићу вратила своју чланску карту и напустила састанак.

“Негодовање међу радикалима изазвао је и Шешељев предлог да генсек СРС буде Ана Симоновић, која је у странци била ангажована још прије 20 година и коју готово нико не познаје”, каже саговорник, уз опаску да је Шешељ перфидно спријечио да чланови управе странке гласају појединачно о свим предложеним кандидатима јер је знао да Шаровић и Радета тако не би били изгласани, већ је гласање извршено за цио “пакет”, што је додатно разбјесњело све у СРС.

Реакције послије сједнице СРС

Вјерица Радета остала на функцији – Одлука о реконструкцији најужег страначког руководства донијета је у демократској атмосфери. Немам никакав додатни коментар на то.

Лидија Вукићевић напустила странку – Послије осам година вратила сам чланску карту. Шешеља изузетно цијеним и поштујем, али не могу да будем у странци гдје је потпредсједник Вјерица Радета.

Борис Алексић поднио оставку – Није тачно да ми је Шешељ рекао да сам неспособан. Поднио сам оставку на све функције у странци јер се враћам свом старом послу.

Тодоровић избачен из врха странке

Дневник “Данас” наводи да је Драган Тодоровић избачен из врха странке јер се са Шешељем разишао око тога како радикале треба водити.

“Тодоровић је заговарао да млади људи заузму челне позиције и мало раздрмају учмалу атмосферу, а да се они који су претјерано експонирани на неко вријеме склоне са стране. Шешељ је био против, због чега је Тодоровић пред парламентарне изборе саопштио да се повлачи из странке, наводно због пословних проблема. И на суботњој сједници Централне отаџбинске управе Тодоровић је изнио низ критика, тврдећи да је могло штошта да се уради другачије. Како то није прихваћено, саопштио је да ће убудуће бити обичан члан странке”, рекао је извор.



Оставите одговор