Пусић: БиХ ће добити два острва, по споразуму Туђман-Изетбеговић

Хрватска влада намјерава да у саборску процедуру пошаље споразум из 1999. године, по коме Хрватска препушта Босни и Херцеговини врх полуострва Клек и Велики и Мали Шкољ, два мала острва у малостонском заливу, потврдила је министарка спољних и европских послова Весна Пусић. "Хрватска се ничег не одриче већ дефинише границе своје територије, не само на […]

понедељак, јул 30, 2012 / 19:15

Хрватска влада намјерава да у саборску процедуру пошаље споразум из 1999. године, по коме Хрватска препушта Босни и Херцеговини врх полуострва Клек и Велики и Мали Шкољ, два мала острва у малостонском заливу, потврдила је министарка спољних и европских послова Весна Пусић.

"Хрватска се ничег не одриче већ дефинише границе своје територије, не само на тим тачкама, него на 1.000 километара границе", изјавила је за Хрватски радио и додала да је то дуготрајна и компликована процедура која је постигнута у вријеме тадашњег предсједника Хрватске Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића.

"Споразум је био спреман за ратификацију 2005, али из неких разлога тада није ратификован, па је врло вјероватно да ће на тај начин и у тој форми бити поново предложен за ратификацију", рекла је она и нагласила да се о томе у Хрватској разговара већ неколико мјесеци.

Пусићева и замјеник предсједавајућег Савјета министара БиХ и министар спољних послова Златко Лагумџија разговарали су прошлог петка у истарском градићу Мотовуну о коридору кроз Неум у БиХ и рјешавању отворених граничних питања између двије земље.

Велики и Мали Шкољ у малостонском односно неумском заливу треба да припадну Босни и Херцеговини, али Хрватска при томе мора имати могућност да на одговарајући начин повеже своју територију, рекао је о разговорима на ту тему Лагумџија за "Дневни аваз", а преносе хрватски медији.

"Извесно је да ће Хрватска једног дана имати интерес да из туристичких и стратешких разлога повеже полуострво Пељешац с остатком државе што ће се обезбиједити градњом моста; за БиХ је важно да тај саобраћајни објекат буде изграђен према међународном праву и праву БиХ", рекао је он.

Лагумџија је одбацио могућност да би БиХ и Хрватска "трговале" Пељешким мостом у замјену за Велики и Мали Шкољ и врх полуострва Клека, истичући како је "такво што можда примјерено за пијацу, али не и за односе двију држава".

Рекавши да је највећи интерес БиХ приступ луци Плоче, Лагумџија је додао да је прошло вријеме кад је неко неког покушавао да превари и како је то бит нове политике влада двије државе. Он је потврдио да ће 19. септембра у Бриселу бити одржан састанак с представницима Европске комисије чији је циљ утврдити могућност рјешавања отворених питања с Хрватском у области саобраћаја, здравства и граничног режима.

"Треба учинити све да БиХ и Хрватска као два добра сусједа и пријатељске земље пробају покушати да нађу што бољу заједничку позицију која је у заједничком интересу, а онда видјети колико је могуће да то буде према стандардима ЕУ", рекао је Лагумџија и најавио да ће се након разговора тражити подршка ЕУ.



Оставите одговор