Против угља и "Схелла"

Све и једна "невладина организација" коју финансирају стране владе, никада не користи азбуку у свом раду. Тако и Центар за заштиту животне средине из Бање Луке. Кад саопштење пресловите, све буде јасно.

субота, октобар 14, 2017 / 22:13

Поводом Свјетског дана борбе против фосилних горива, испред зграде Владе Републике Српске активисти Центра за животну средину су перформансом приказали јасно шта очекује Босну и Херцеговину у наредних 30 уколико владе и даље наставе са политиком улагања у фосилна горива.

,,Земље Европске уније систематски прилазе рјешењу ове проблематике и конкретне акције приказују да њихова обећања не стоје само на папиру. Циљеви за 2050. годину јасно налажу 100% добијања енергије из обновљивих извора’’, изјавила је Душка Кудра, Координаторица програма Енергија и климатске промјене.

Бројне студије показују неисплативост улагања у термоелектране, које су преоптерећујуће за економију државе, стварају трошкове медицинских третмана због болести које изазива емисија сагореног угља, а утицај на животну средину и климу је несагледив. Док политичари и инвеститори као главне аргументе за наставак улагања у угаљ истичу нова запошљавања, извоз електричне енергије и економску стабилност државе, губитке највише осјете грађани. Ако погледамо поступке наших министаратсва види се да уопште не придају значај девастацији природе нити животима становника који су свакодневно изложени утицају њихових погрешних политичких одлука.

,,Чињеница је да је Босна и Херцеговина приступањем Енергетској заједници жељела изградити углед озбиљне земље са виском тенденцијама развоја, али са друге стране не жели испуњавати њихове обавезе и циљеве? Мислимо да је то крајње лицемјерно понашање према грађанима, који трпе сва загађења и урушења квалитете њиховог живота’’, закључује Душка Кудра.

Резултати онлине анкете коју смо спровели у Гацку показују да се 83% грађана изјаснило да се гуше у загађењу које проузрокује термоелектрана Гацко, а споразуми и планови за изградњу нових термоелектрана се сумануто и неплански доносе, без да грађане имају могућност да изразе своје мишљење. Нове термоелектране које су планиране у Гацку, Тузли, Бановићима, Угљевику, Томиславграду и Каменграду, те поновна најава да је Схелл заинтересован да истражује нафту у Федерацији БиХ показује неспремност влада да се се окрену енергетској транзицији.



Оставите одговор