Протест Црне Горе Србији због спора са СПЦ

Представник МИП Црне Горе уручио је данас амбасадору Србије у Подгорици Зорану Лутовцу протест црногорске Владе због, како је саопштено, мијешања Србије у судски поступак који Српска православна црква води против Црне Горе пред Европским судом за људска права, док премијер Србије Мирко Цветковић каже да се Србија није придружила тужби СПЦ. Цветковић је раније […]

петак, новембар 4, 2011 / 22:11

Представник МИП Црне Горе уручио је данас амбасадору Србије у Подгорици Зорану Лутовцу протест црногорске Владе због, како је саопштено, мијешања Србије у судски поступак који Српска православна црква води против Црне Горе пред Европским судом за људска права, док премијер Србије Мирко Цветковић каже да се Србија није придружила тужби СПЦ.

Цветковић је раније данас после сусрета са премијером Црне Горе Игором Лукшићем у Београду рекао да је Србија добила захтјев Суда у Стразбуру да у том процесу учествује као пријатељ суда.

Црногорска влада је разматрала информацију заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру по представци епархије Будимљанско-никшићке и 11 других организационих јединица СПЦ против државе Црне Горе, са посебним освртом на поднесак Владе Србије који, како тврди Влада Црне Горе, представља мијешање у међународни судски поступак на страни подносиоца представке.

„Тим поводом државни секретар за политичка питања у Министарству спољних послова и европских интеграција Небојша Калуђеровић позвао је амбасадора Србије у Црној Гори Зорана Лутовца и уручио му оштар протест Владе Црне Горе”, стоји у саопштењу.

Влада Црне Горе, како се наводи, оцјењује да је сам тај чин Србије у супротности са темељним принципима добросуседских односа, односно да поједини елементи поднеска Владе Србије од 23. септембра Европском суду за људска права представљају „директно мијешање у унутрашње ствари суверене државе Црне Горе”.

„Влада сматра непримереним и неприхватљивим произвољно тумачење неких историјских факата на штету државе Црне Горе и преусмјеравање расправе са правних на политичка питања и одбацује политичке квалификације које вријеђају слободу савјести и вјероисповести великог броја православних вјерника у Црној Гори”, истиче се у саопштењу.

Влада Црне Горе посебно сматра неутемељеним и непримјереним довођење у везу са наведеном представком Темељног споразума између Црне Горе и Свете Столице, који је потписан седам година после покретања поступка.

Калуђеровић је, како је саопштено, пренио Лутовцу и да је Влада Црне Горе посвећена јачању политике добросусједства и регионалне сарадње и у оквиру тога и развоју и унапређењу свестраних односа са Србијом, у потпуности заснованим на принципима равноправности и узајамног уважавања.

На сусрету у Београду Цветковић и Лукшић су се сложили да црква није питање које може да ремети односе Србије и Црне Горе.

„Не мислим да у нерешена питања међу нама спада црква јер је у Србији црква одвојена од државе”, казао је Цветковић на конференцији за новинаре по завршетку годишњег самита Централноевропске иницијативе.

Лукшић се сложио са српским колегом да црква није неријешено питање између двије државе, пошто је црква и у Црној Гори одвојена од државе. „Црква је једнако црногорска као и српска и не може бити проблем између двије државе, већ је ријеч о својинском спору”, објаснио је он.



Оставите одговор