Проблем: Оружане снаге, продаја секунтарних сировина, подјела пара

Министарство одбране БиХ донијело је одлуку о продаји секундарних сировина вриједних 10 милиона КМ, без сагласности Српске која тиме остаје без свог дијела новца.

среда, новембар 2, 2016 / 10:26

Министарство одбране БиХ донијело је одлуку о продаји секундарних сировина вриједних 10 милиона КМ, без сагласности Српске која тиме остаје без свог дијела новца.

Одлука је супротна Споразуму о располагању правима и обавезама на покретној имовини из 2008. године, а којом је загарантовано да 80 одсто средстава од продаје иде ентитетима. Република Српска одговара – оваква одлука је неприхватљива и незаконита.

Ово је одлука о продаји секундарних сировина која је дошла на адресу Владе Српске, а коју потписује замјеник Министарства одбране БиХ Борис Јеринић из СДС-а. У одлуци је наведено да ће секундарне сировине бити продаване јавним надметањем, али ни у једном од 7 чланова не наводи се да ће дио новца бити пребачен у трезор Републике Српске.

– Од 2008. године Влада Републике Српске сваке године прави пројекцију буџета, планира 20 до 30 милиона КМ и нада се да ће неко ово да прода, јер тако смо потписали – рекао је Драган Капетина, в.д. директора Републичке дирекције за наоружање и војну опрему.

А овај документ потписан је 2008. године. Да је дио новца од продаје требало да заврши у Српској потврђује члан 7 Споразума о располагању правима и обавезама на покретној имовини. Њиме је дефинисана расподјела прихода од продаје и уништавања покретне војне имовине, а потписују га Савјет министара, Влада ФБиХ и Влада Републике Српске.

"Преосталих 80 одсто средстава се из Трезора у складу са законом и релевантним процедурама дозначује ентитетима у проценту вриједности покретне војне имовине из датог ентитета."

Без обзира на овај члан споразума, Министарство одбране БиХ сав новац од продаје планира да узме себи. У Републичкој дирекцији за промет војне опреме кажу да је спорна и формирана комисија коју чини осам чланова – четири Бошњака и четири члана из осталих народа.

– У састав ове комисије су уврштена и два представника ентитета из Републике Српске и ФБиХ, али у одлуци стоји они су тамо без права гласа. Замислите члан комисије, али без права гласа – каже Капетина.

Капетина наводи да је споран и назив акта. Тврди да Министарство одбране БиХ није могло ни да донесе овакву одлуку.

– Функционер који руководи органом управе не може доносити одлуке, то доноси извршни орган. Одлуку о продаји секундарних сировина не може донијети ни министарство, ни министар, него искључиво извршни орган. Значи то је могао донијети Савјет министара БиХ – каже Капетина.

Ова одлука за Републику Српску је незаконита и има за циљ да оштети њен буџет. Влада Српске у више наврата упозоравала је Министарство одбране БиХ на питање рјешавања покретне војне имовине, али је углавном све завршавало без одговора, баш као и у нашем случају. Борис Јеринић који је у име Марине Пендеш, потписао одлуку – на наше позиве није се јављао.



Оставите одговор