Пресјек стања: Српска у спољнотрговинском дефициту, највише извози у Италију

Спољнотрговински дефицит Републике Српске (РС) за девет мјесеци ове године износио је милијарду и 99,4 милиона КМ, подаци су Завода за статистику Републике Српске.

субота, октобар 29, 2016 / 15:16

Спољнотрговински дефицит Републике Српске (РС) за девет мјесеци ове године износио је милијарду и 99,4 милиона КМ, подаци су Завода за статистику Републике Српске.

У периоду јануар-септембар 2016. обим робне размјене РС са иностранством износио је пет милијарди и 272 милиона, од чега су се на извоз односиле двије милијарде и 86 милиона КМ, а на увоз три милијарде и 185 милиона КМ.

Извоз је у посматраном периоду повећан за 8,7 одсто у односу на период јануар септембар 2015. године, док је увоз смањен за 2,3 посто, а покривеност увоза извозом била је 65,5 одсто.

За девет мјесеци ове године из РС се највише извозило у Италију и то у вриједности од 370 милиона КМ, односно 17,8 посто, те у Србију 257 милиона КМ или 12,3 посто од укупно оствареног извоза. Истовремено, највише се увозило из Србије и то у вриједности од 580 милиона КМ, односно 18,2 посто и из Русије, у вредности од 401 милион КМ или 12,6 посто од укупно оствареног увоза.



0 КОМЕНТАРА

  1. ex-1978,31.10.2016. 06:20:40
    Da li je TE Stanari pustena u reduvnu proizvodnju, ili je jos na rezimu probne.
    Moje informacije govore da imaju nekih ozbiljnijih tehnickih problema, koji mogu ozbiljno da ugroze i vremenski razvuku pocetak otpocinjanja redovne proizvodnje u punom kapacitetu.
    Kao, Kinezi su kopirali neke zapadne tehnologije, ali to nisu dobro uradili. Je…e ih automatika i procesno upravljanje. To im isporucili zapadnjaci i, moguce je, prodali „cavce pod golupce“.
    Cuo sam i da su mizerne koncesione naknade koje je sa hamovicem ugovorila drzava. Vuk nije htio da pristane da placa puno drzavi, a izgleda da neko od nasih ima i vlasnicke udijele u njegovoj stranoj firmi pa mu licno odgovaralo da naknade budu zanemarujuce.
    Cuo sam, isto tako, da SIPA ozbiljno radi na predmetu Stanara po pitanju nezakonitog otkupa zemljista, nezakonitog davanja koncesije, mita i korupcije, itd. Kazu da su na tragu da saznaju koji nasi politicari su suvlasnici TE. Narod svasta prica, a sto se prica, ili je bilo ili ce biti.
    Zna li se koliko ce proizvodnja el.en. iz uglja u Stanarima, kao fosilnog goriva, uticati na povecanje obaveze RS za povecanje energije iz obnovljivih izvora. A samim tim, i na povecanje premija za tako poroizvedenu struju, odnosno povecanje dijela koji svako od nas placa prilikom placanja racuna za struju. Drugim rijecima, uvodjenje TE Stanari u proizvonju, povecace se i obaveza krajnjih potrosaca (obicnih ljudi) da placa dio koji se odnosi na obnovljive izvore energije.
    BiH, negdje sam procitao, i bez uvodjenja u proizvodnju novih postrojenja na fosilna goriva, mora da dostigne nivo od 27% iz obnovljivih izvora. Veliki je to procenat, koji ce se povecati, ili poremetiti, stavljanjem u funkciju; danas Stanara, a sutra Ugljevika III, gacka itd.
    Da li je to pametna politika, ako se zna da svi odustaju od TE i proizvodnje struje na fosilna goriva.
    Mnogo je otvorenih poitanja, a malo pravih odgovora

  2. Јездо,

    или си злонамјеран или лоше обавијештен.

    Свако ко је нешто у животу радио зна да је пробна производња веома компликована ствар и да више софистициране фабрике требају више времена да се посао ухода.
    Ти о овоме немаш појма.

    Што се тиче твоје теорије да ми не смијемо користити своје ресусрсе јер ћемо наљутити Европу, тек се ту види твоја глупост и незнање. У истој реченици говориш да то не треба радити јер није еколошки да угаљ сагоријева и да се се од њега прави струја. Ако је тако као што ти кажеш онда је тај ресусрс безвриједан, а онда кукаш како је мала концесиона накнада. Како може нешто безвриједно имати добру цијену на основу које се рачуна та накнада??? Иначе, новац за концесионе накнаде је намјенско средство, а не новац од којег се дијеле плате буџетлијама, али о том другом приликом.

    А да те и поучим. Не плаћају се тешки пенали зато што се врши сагорјевање фосилниг горива, него се ти пенали плаћају ако се из тих горива као продукти сагоријевања јављају штетни гасови. Станарски угаљ има статус еколошког угља и са те стране је један од најбољих у овом дијелу Европе. Нема штетних гасова.

    Глуп си ко коњ!

Оставите одговор