Представнички дом: Нема подршке за приједлог СДП и СББ

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ данас у другом кругу гласања није подржао Приједлог закона о располагању непокретном војном имовином у првом читању, чији су предлагачи посланици клубова СДП-а и СББ-а БиХ. Против приједлога закона било је 12 посланика из Републике Српске. Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ није на претходној сједници подржао овај приједлог закона, јер, […]

понедељак, октобар 7, 2013 / 19:41

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ данас у другом кругу гласања није подржао Приједлог закона о располагању непокретном војном имовином у првом читању, чији су предлагачи посланици клубова СДП-а и СББ-а БиХ.

Против приједлога закона било је 12 посланика из Републике Српске.

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ није на претходној сједници подржао овај приједлог закона, јер, такође, није добио потребну већину посланика из Српске, па је било потребно накнадно усаглашавање Колегијума дома.

У ранијим парламентарним расправама о Приједлогу закона о располагању непокретном војном имовином посланици из Републике Српске упозорили су да је договором политичких лидера предвиђено да се питање непокретне војне имовине рјешава заједно са питањем државне имовине.

Представнички дом није подржао приједлог закључака из мишљења Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ у вези са блокадом институција БиХ од 5. до 7. јуна, познатијом као "талачка криза".

Посланици Представничког дома парламента БиХ усвојили су у другом читању Приједлог закона о заштити лица која пријављују корупцију у иниституцијама БиХ, чији су предлагачи посланици Лазар Продановић, Нермина Заимовић-Узуновић, Азра Хаџиахметовић, Весна Крстовић-Спремо и Шефик Џаферовић.

Предложени закон предвиђа заштиту од предузимања штетних радњи против лица запослених у институцијама БиХ која пријаве корупцију, за шта би задужена била Агенција за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.

Као разлог за доношење овог закона наводи се да у БиХ не постоје ефикасни правни, али ни институционални механизми за заштиту лица која пријављују корупцију.

У другом читању усвојен је и Приједлог закона о допуни Закона о службеном гласнику БиХ, којим се предвиђа да се закони, које усвоји Парламентарна скупштина БиХ, објављују на интернет страници парламента БиХ, чиме би били доступни јавности бесплатно.

Посланици Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ упутили су Колегијуму дома на додатно усаглашавање годишњи извјештај Високог судског и тужилачког савјета /ВСТС/ БиХ за 2012. годину, који је добио веома негативне критике од посланика из Републике Српске.

Душанка Мајкић из СНСД-а сматра да је извјештај ВСТС-а преобиман документ па се може десити да се "од дрвећа не види шума". Она је поновила да је веома незадовољна односом ВСТС-а и осталих правосудних институција према парламенту БиХ и истакла да Српска не подржава рад правосуђа на нивоу БиХ.

Представнички дом подржао је принципе Приједлога закона о измјенама Закона о поступку индиректног опорезивања, чији је предлагач Савјет министара БиХ, којим би, између осталог, било омогућено објављивање списка дужника за ПДВ, који је до сада био тајна, иако су укупна дуговања у земљи по основу ПДВ-а 347 милиона КМ.

Посланици су примили к знању информацију о стању јавне задужености БиХ на дан 31. децембра 2012. године. Дуг БиХ на тај дан износио је 10,4 милијарде КМ, од чега 7,1 милијарде чини спољни, а 3,3 унутрашњи дуг.

Усвојено је више закључака у вези ове информације, међу којима и Странке за БиХ, која је предложила да Савјет министара БиХ промијени стратегију задуживања и да обустави свако ново задуживање БиХ и поступке давања сагласности за задуживања до промјене стратегије у складу са економским могућностима БиХ.

Посланик ХДЗ-а БиХ Драган Вранкић предложио је закључак да Стални одбор за фискалну стабилност БиХ и Фискални савјет БиХ буду задужени да анализирају стање задужености, док је посланик Народне странке "Радом за бољитак" Младен Иванковић Лијановић предложио да Савјету министара БиХ буде враћена информација на дораду, како би у наредних 30 дана предложио конкретне мјере.

Представнички дом упутио је Колегијуму дома на накнадно усаглашавање Приједлог закона о програму заштите свједока у БиХ.

Посланици су подржали и приједлог закључка Младена Иванковића Лијановића да се задужи предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда да у року од 20 дана организује састанак са ентитетским премијерима и ресорним министрима пољопривреде и финансија, како би завршио план активности на успостављању оперативне ИПАРД-ове структуре за кориштење претприступних фондова за пољопривреду и рурални развој у оквиру ИПА претприступне помоћи.



Оставите одговор