Предсједник ЕЦБ: Државе да се одрекну дијела суверенитета

Предсједник Европске централне банке (ЕЦБ) Марио Драги позвао је чланице еврозоне да одреде десетогодишње циљеве у вези са функционисањем монетарне уније и истакао да државе треба да се одрекну дијела овлаштења ако заиста желе фискалну унију Драги је на састанку управног савјета ЕЦБ у Барселони рекао да не постоји контрадикција између подстицања економског раста и […]

петак, мај 4, 2012 / 13:24

Предсједник Европске централне банке (ЕЦБ) Марио Драги позвао је чланице еврозоне да одреде десетогодишње циљеве у вези са функционисањем монетарне уније и истакао да државе треба да се одрекну дијела овлаштења ако заиста желе фискалну унију

Драги је на састанку управног савјета ЕЦБ у Барселони рекао да не постоји контрадикција између подстицања економског раста и оштрих мјера штедње које предузима већина држава еврозоне.

Италијански банкар оцијенио је да владе морају да поштују ограничене буџете док проводе реформе тржишта рада, јачају конкурентност и врше ребаланс радне снаге у корист младих људи.

“Могу да разумијем незадовољство сиромашних и младих који немају посао. То добро разумијем. Одговор који можемо да дамо као творци политике је да сугеришемо или примијенимо политику за коју смо увјерени да је исправна”, рекао је Драги, а преноси портал “ЕУ обзервер”.

Он је подржао позиве за јачање ресурса Европске инвестиционе банке и њихово преусмјеравање у сиромашнија подручја – што је идеја коју је предочио Франсоа Оланд, фаворит за побједу на предсједничким изборима у Француској.

“Најважније је да колективно дефинишемо пут за евро. Како видимо себе за десет година? Да ли желимо фискалну унију? Морамо да прихватимо измјештање фискалног суверенитета у неки облик централне управе”, рекао је предсједник ЕЦБ.

Драги је нагласио да политичари треба да се уздрже од приче о аутоматском плаћању дугова сиромашних земаља као основне аргументације, што је концепт који највише користи њемачка Бундесбанка, која тежи што већој самосталности.

Агенција за кредитне рејтинге Фич објавила је извјештај са пет могућих сценарија за будућност еврозоне, који обухватају излаз Грчке из еврозоне, квази-фискалну унију, излазак Њемачке и осталих кључних чланица еврозоне, формирање “Сједињених Држава Европе” и потпуни распад монетарне заједнице.

Фич у саопштењу наводи да је поптуни распад еврозоне најмање вјероватна опција, имајући у виду велике финансијске и политичке посљедице.

Аенција очекује да ће монетарна унија наставити да функционише и сложила се са Драгијем да ће државе морати да се одредкну дијела свог националног фискалног суверенитета. Фич наводи да је излазак Грчке из еврозоне највјероватнија опција.



Оставите одговор