Пребиловци: 70 година од злочина, затрте су и кости

Српско национално друштво Пребиловци – удружење потомака жртава усташког геноцида из Доње Херцеговине, ове године обиљежава 70-ту годишњицу од геноцида над српским народом у Независној Држави Хрватској, те 20-ту годишњицу од освештања Спомен храма у Пребиловцима и сахране земних остатака невино побијених Срба, извађених из крашких јама. "Ове годишњице ћемо обиљежети 30. јула заједничким парастосом […]

четвртак, јул 21, 2011 / 12:30

Српско национално друштво Пребиловци – удружење потомака жртава усташког геноцида из Доње Херцеговине, ове године обиљежава 70-ту годишњицу од геноцида над српским народом у Независној Држави Хрватској, те 20-ту годишњицу од освештања Спомен храма у Пребиловцима и сахране земних остатака невино побијених Срба, извађених из крашких јама.

"Ове годишњице ћемо обиљежети 30. јула заједничким парастосом пребиловачким и ливањским мученицима у цркви Светог Марка у Београду, те Светом литургијом и парастосом и другим програмом у Пребиловцима 6. августа ове године", саопштено је Срни из овог удружења, чије је сједиште у Београду.

Очекује се да ће парастос у Београду служити Његова светост патријарх српски Иринеј, а Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије ће началствовати богослужењима у Пребиловцима 6. августа.

Српско национално друштво Пребиловци чува успомену на огромне невине жртве српског народа из Доње Херцеговине, од којих су велики број дјеца, који су убијени у јамама 1941. године, а кости су им уништене 1992. у крипти разорене Спомен-цркве у Пребиловцима.

"У нашем крају усташе су у љето 1941. поубијале већину Срба, међу којма су и све жене, дјевојке и дјеца из Пребиловаца, њих више од 500, који су гурнути у јаму код Међугорја дубоку 66 метара. У јуну 1992. године Спомен-црква и кости жртава су миниране пластичним експлозивом и положеним авионским бомбама од стране снага Републике Хрватске и Хрватске Репулике Херцег-Босне", подсјећају у овом удружењу.

Пребиловци су постали познати симбол страдања српског народа и налазе се на четвртом мјесту најстрадалнијих села у Другом свјетском рату.

Миленко Јахура, предсједник Управног одбора Српског националног друштва Пребиловци, оцјењује да је укупан положај српског народа у Херцеговачко- неретванском кантону Федерације БиХ и даље понижавајући у свим аспектима, изузев што нема напада на личну безбједност на националној или вјерској основи.



Оставите одговор