Прапостојбина великих мачака је Азија

Древна лобања пронађена на Тибету показује да велике мачке поријекло воде из централне Азије, а не Африке као што се до сада вјеровало, кажу палеонтолози. Фосил стар од 4,1 до 5,95 милиона година најстарији је остатак велике мачке икада пронађен. У Танзанији је откривен дио зуба стар око 3,8 милиона година. "То указује да велике […]

среда, новембар 13, 2013 / 21:21

Древна лобања пронађена на Тибету показује да велике мачке поријекло воде из централне Азије, а не Африке као што се до сада вјеровало, кажу палеонтолози.

Фосил стар од 4,1 до 5,95 милиона година најстарији је остатак велике мачке икада пронађен. У Танзанији је откривен дио зуба стар око 3,8 милиона година.

"То указује да велике мачке имају дубље еволутивно поријекло него што се раније вјеровало", рекао је вођа студије Џек Ценг, са Универзитета Јужна Калифорнија.

Велике мачке или "Pantherinae", пише АФП, су тигрови, лавови, леопарди, сњежни леопарди и јагуари.

О њиховој еволуцији жестоко се дебатовало, нарочито због скромних фосилних остатака који би могли да пресуде.

Ценг је са колегама палеонтолозима лобању пронашао 2010.год. у удаљеном региону између Тибета и Пакистана. Била је скривена међу другим костима које је , највјероватније, нанијела ријека.

Послије три године анатомских поређења са другим фосилима и ДНК анализа како би се направило породично стабло, тим је био убијеђен да је лобања припадала одвојеној врсти. Међу модерним великим мачкама, најближи јој је сњежни леопард.

Откриће наводи на закључак да су "Pantherinae" потекле из централне или сјеверне Азије прије 16 милиона година. Живјеле су у планинама и храниле се изванредним врстама попут тибетанске плаве овце.

Мачке су потом прешле у југоисточну Азију, гдје су се развиле у леопарде, тигрове, сњежне леопарде, а у каснијим сеобама преко континента еволуирале су и у јагуаре и лавове.

Раскол са врстом "Фелинае", групом коју чине кугуари, рисови и домаће мачке, десио се прије шест милиона година.



Оставите одговор