Повећање морталитета због климатских промјена

Због отопљавања и климатских промјена, концентрација озона ће утицати на повећање морталитета Европљана у наредних 50 година – тврде климатолози из Универзитета "Умео" у Шведској. Сви памте "лудо љето" прошле, 2010. године, када је у Русији скоро два мјесца била жега од 40 степени Целзијусових. Ове јесени почетком октобра у Паризу и Лондону било је […]

понедељак, октобар 10, 2011 / 09:56

Због отопљавања и климатских промјена, концентрација озона ће утицати на повећање морталитета Европљана у наредних 50 година – тврде климатолози из Универзитета "Умео" у Шведској.

Сви памте "лудо љето" прошле, 2010. године, када је у Русији скоро два мјесца била жега од 40 степени Целзијусових. Ове јесени почетком октобра у Паризу и Лондону било је око 30 степени!

О глобалном отопљавању данас говоре сви. Научници истичу да је дошло до смањења површине леда на Арктику.

Према прогнозама, средином 21. вијека поларни лед ће се љети потпуно истопити. Ако океан поплави обале, знатне територије Европе наћи ће се под водом, док ће топљење вјечног леда изазвати техногенске катастрофе.

Међутим, и без тих катаклизама људима већ данас пријети опасност.

Према процјенама, због климатских промјена воде, повећава се морталитет становништва. Промјене у природи утичу на чистоћу ваздуха и воде за пиће, на љетину, доприносе ширењу смртоносних обољења…

Шведски научници су дошли до закључка да би нагло повећање озона – због ефекта стакленика – имало тешке посљедице по здравље становника Белгије, Француске, Шпаније и Португалије.

Озон нас у стратосфери штити од ултравиолетног зрачења, али тропосферни озон је сасвим друга ствар – објашњава експерт Алексеј Кокорин.

У градовима, уз обилне транспортне и индустријске емисије, када је топло и сунчано вријеме, у доњем слоју ваздуха акумулира се озон. То је озбиљан проблем за јужну Европу, али и за Москву у току топлих љетњих дана, када има много возила – то је такође озбиљан проблем.

Озон из доњег слоја ваздуха штетан је по здравље. Он може да изазива обољења дисајних путева и рак – преноси "Глас Русије".

Још један проблем, који је у вези са отопљавањем, јесте појава у сјеверној хемисфери апсолутно нетипичних, егзотичних обољења.

На примјер, у Волгограду је ове године откривена "грозница западног Нила". Узрочник су птице селице. Оне су летјеле и раније, али је вирус почео да преживљава тек сада, када су настале одговарајуће температуре.

Страни стручњаци су забринути што климатске промјене могу да изазову примјетно смањење становништва Европе.



0 КОМЕНТАРА

  1. Како је контрадикторна ова теорија кад се лед на Арктику отопи доћи ће до поплава копна? Због чега? Па ваљда више простора заузима замрзнута вода него течна, пуна чаша леда кад се отопи даје пола чаше воде, можда може доћи до промјене тока морских струјања, а најважнија је голфска струја, онда би то изазвало велике климатске промјене. Ово све друго је чисто нагађање, шта би било кад би било и овако ништа не ваља па шта год да буде.

Оставите одговор