Поплаве у Србији, ванредна ситуација у 14 општина

Највећи поплавни талас је прошао, уверавају из локалних Штабова за ванредне ситуације широм Србије. Ванредна ситуација је проглашена у Чачку, Ариљу, Лучанима, Тополи, Пожеги, Ивањици, Бајиној Башти, Краљеву, Рашку, Новом Пазару, Љигу и Рачи, Косјерићу и Пријепољу. Вода је поплавила куће, штале, путеве, однела је и неке мостове. У многим домаћинствима нема струје, из најугроженијих […]

уторак, март 8, 2016 / 10:52

Највећи поплавни талас је прошао, уверавају из локалних Штабова за ванредне ситуације широм Србије.

Ванредна ситуација је проглашена у Чачку, Ариљу, Лучанима, Тополи, Пожеги, Ивањици, Бајиној Башти, Краљеву, Рашку, Новом Пазару, Љигу и Рачи, Косјерићу и Пријепољу.

Вода је поплавила куће, штале, путеве, однела је и неке мостове. У многим домаћинствима нема струје, из најугроженијих места грађани се евакуишу. На терену су спасилачки тимови, прикључила се и војска и дежураће се непрестано.

Јуче је због обилних падавина и изливања река и бујичних потока у златиборском крају најкритичније било у Ариљу, Пожеги, Бајиној Башти, Косјерићу, а због проблема у електроснабдевању и у девет месних заједница пријепољске општине.

Према подацима МУП-а, поплављено је око 710 домаћинстава у Србији и евакуисано 118 особа.

Од тога – у општинама Ивањица (20), Лучани (45), Горњи Милановац(5), Ариље (9), Бајина Башта(9,) Пожега(35), Чајетина(2) и Бујановац(2) и градовима Чачак(150), Нови Пазар(70), Ужице(3) и Краљево(360).

У ужичком крају је ноћ протекла мирније, није било кише, а реке Ђетиња, Рзавица, Моравица су у благом опадању.

Начелник одељења за ванредне ситуације Саша Цицварић рекао је да је ситуација много повољнија јутрос. Међутим, како је додао у Ариљу и даље има одсечених домаћинстава, а у Чајетини и Бајиној Башти око 1.000 домаћинстава је без струје. Екипе на терену и покушавају да отклоне квар.

Због поплавног таласа Западне Мораве и ноћас су евакуаисана домаћинства из приградског насеља Грдица у Краљеву. До сада је збринуто око 400 људи. Одбрањен је бедем у жичком пољу поред Ибра тако да је вода за пиће исправна.

Цела Грдица је под водом и у мраку, а ситуација личи на ону од пре две године.

Иако, кише није било током ноћи и реке су се повукле у корита, стрепи се од снега који се отапа на Копаонику и Голији

У Чачку од јутрос много боља ситуација. Чемерница се повлачи, тако да нема опасности од новог изливања. Ипак под водом су и даље бројна домаћинства и има доста посла.Током ноћи испумпавана је вода из насеља Коњевићи.

Најтеже је мештанима Јакље, уз Јошаницу која је јуче однела два моста. Угрожено је је још неколико насеља, поплављено је више десетина домова. Снабдеавање струјом у том крају је нормализовано.

Критично је низводно од Рашке према истоименој вароши, јер се река излила, угрожено је 30 домаћинстава. Очи су упрте у Ибар. чији је ниво порастао.Основне и средње школе неће радити, одлучено је на седници Штаба за ванредне ситуације. Обданишта и остале јавне институције хоће.

На подручју Обреновца, по оцени надлежних, нема опасности од изливања реке, а проблема је једино било у месту Пољане, где се излила река Пештан и то у небрањеном делу где је ушла у дворишта девет кућа. У осталим деловима нема проблема, уверава председник општине. Данас неће бити најављеног искључења струје у Обреновцу и околини.

Заменик директора Владине Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев изјавио је да усрпским срединама на КиМ нема жртава од поплава, али да је пријављена материјална штета.

Козарев је рекао да су у поплавама оштећена три моста у општини Лепосавић на северу Косова, од којих је један неупотребљив, а друга два, према прелиминарним информацијама, моћи ће да буду обновљена.



Оставите одговор