Политика добила трг у Београду

Политика, најстарији и најугледнији дневни лист на Балкану, која више од 112 година дијели судбину српског народа и државе, званично је добила свој трг и тако постала једина медијска кућа по којој је назван трг у Србији.

среда, јун 22, 2016 / 21:40

Политика, најстарији и најугледнији дневни лист на Балкану, која више од 112 година дијели судбину српског народа и државе, званично је добила свој трг и тако постала једина медијска кућа по којој је назван трг у Србији.

Одлуку да простор од Македонске 29 и зграде у којој се налази редакција, до Цетињске улице, буде преименован у Трг „Политика” донијели су одборници Скупштине Београда.

Градски менаџер Горан Весић нагласио је да је то једна од најважнијих одлука престоничког парламента, на коју је он, како је истакао, посебно поносан због њеног значаја за новинарску професију и историју српског новинарства.

– „Политика” је заслужила да има трг јер она није само јавно гласило, нису само новине већ институција српског друштва. На овај начин ми као град, у сарадњи са тим листом, који је поднео иницијативу, одајемо почаст свим великим именима која су радила у најстаријим дневним новинама на Балкану и стварала српско новинарство – истакао је Весић.

Градски менаџер је указао да је нарочито важно и то што ће у току ове године бити урађен пројекат реконструкције трга. После његове обнове велика новинарска имена која су писала за „Политику” добиће своје звијезде, односно плочице са именима.

– Тако ће грађани који буду пролазили тим тргом, и одмарали се на њему, моћи да се упознају са именима која су значајан део српског новинарства и историје. Овом одлуком желимо да покажемо да обележја не морају да добијају само генерали и политичари, него и глумци, спортисти, али и новинари који су допринели развоју нашег друштва – напоменуо је Весић.

Да „Политика” није само симбол Београда, већ прије свега идентитетске новине српске државе указала је и Јасмина Митровић Марић, предсједница Комисије за споменике и називе тргова и улица.

– У предлогу одлуке о именовању овог трга стајала је једна мала, скромна реченица у којој је сублимиран значај „Политике”. Али и не може другачије. Или тако или да пишемо странице и странице како бисмо истакли шта за наше друштво значи тај лист. А за ту кућу ја сам посебно везана. Прва зграда у коју сам отишла после завршеног факултета на аудицију, на којој је било 2.000 људи, била је Македонска 29. Огромну сам трему имала када сам сусрела велика новинарска имена, јер сам знала да готово није било значајног српског и југословенског писца који није писао у културној рубрици и културном додатку „Политике”. Као таква „Политика” заслужује да има свој трг и велика је част што смо баш ми били у прилици да о овоме одлучујемо – нагласила је Јасмина Митровић Марић.

Иницијативу да простор испред зграде у Македонској 29 буде преименован у Трг „Политика” поднијела је ова медијска кућа, будући да се дом новина које је основао Владислав Рибникар на тој адреси налази дуже од 95 година.

Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове Београда издао је мишљење у коме је истакнуто да са урбанистичког аспекта нема сметњи да се овом простору додијели назив Трг „Политика”. Зелено свјетло тој иницијативи дало је и Градско веће Београда.

Преименовање овог дијела Македонске у трг, како су нагласили надлежни, неће довести до промјена адресе других објеката јер ће се само „Политика” налазити на њему.



Оставите одговор