Полиција: Најаве подмлађивања

Просјечна старост полицајца у Републици Српској је 43 године, а око 2020. готово половина од њих 5.300 мораће отићи у пензију. То може представљати озбиљан проблем ако се у наредне двије до три године не подмлади кадар. “Старосна структура због Закона о ПИО није онаква какву желимо. Има полицајца са 40 година радног стажа, али […]

уторак, март 24, 2015 / 13:03

Просјечна старост полицајца у Републици Српској је 43 године, а око 2020. готово половина од њих 5.300 мораће отићи у пензију.

То може представљати озбиљан проблем ако се у наредне двије до три године не подмлади кадар.

“Старосна структура због Закона о ПИО није онаква какву желимо. Има полицајца са 40 година радног стажа, али због законских одредаба морају да раде док не наврше 56 или 57 година старости. Да је стари закон о ПИО на снази, пуно људи било би пензионисано прошле, ове и сљедеће године, а овако је то одгођено за 2018, 2019. и 2020. годину. У око двије године ће се десити велики одлив и то није оно што желимо – да из службе излази и улази око 130 полицајаца годишње”, рекао је Гојко Васић, директор Полиције РС.

Према незваничним информацијама, први велики одлив полиције десиће се већ за три године, када ће њих више од 600 отићи у пензију, а већ сљедеће или 2019. године тај број ће прећи 700 с обзиром на то да је већина данашњих полицајца у службу примљена 1992. и 1993. године.

У МУП-у РС ни више од мјесец дана након што смо поставили питања нисмо успјели добити одговоре о старосној структури полицајаца и годинама њиховог одласка у пензију.

“На подмлађивању полиције РС се мора озбиљно и брзо радити и то питање се од свих институција РС мора озбиљно и свеобухватно размотрити, првенствено због рефлексије коју може имати на питање свеукупне безбједности и квалитета очувања јавног реда и мира”, упозорила је Аница Јондић, предсједник Синдиката радника унутрашњих послова.

Она наглашава да се мора наћи начин да се у структуре МУП-а РС постепено уведу млади људи, због чињенице да ће у наредних неколико година велики број полицијских службеника испунити услове за пензију.

“Ради се о смјени генерација. Истински покушавамо убиједити институције да овај проблем сагледају. И Синдикат и МУП РС имају исто виђење ове ситуације”, казала је Јондићева, додајући да су проблем са старосном структуром полиције имале све земље настале распадом бивше Југославије, али за разлику од РС, практично су га већ ријешиле.

“Они су радили студијски и стратешки су осмислили како подмладити полицију”, нагласила је Јондићева.

Синдикат радника унутрашњих послова, заједно с МУП-ом, ово питање је покушао ријешити када је у НС РС усвајан нови Закон о полицијским службеницима и када је предлагано да у пензију полицајци могу ићи са 40 година стажа без обзира на године живота, међутим њихов приједлог није добио подршку. Полицијски службеници у пензију одлазе у складу са Законом о ПИО, који каже да осигураник са 40 година пензијског стажа у овој години право на старосну пензију има када наврши 56 година и осам мјесеци живота. Већ 2016. године та граница се помјера и у пензију се не може прије него што се наврши 57 година, иако ће истовремено имати и 46 година радног стажа.

“То није добар приступ имајући у виду посао који обављају полицајци. Морају постојати другачији услови за њихово пензионисање”, рекла је Јондићева, додајући да ПИО не примјењује члан 43. Закона о ПИО, који говори о одласку у пензију осиграника с увећаним трајањем.

У Синдикату радника унутрашњих послова кажу и да је младе полицајце који ступају у службу неопходно обучити за то, јер без обзира на теоријско знање, пракса је нешто сасвим друго и мора се савладати са старијим колегама.



Оставите одговор