Подјела добити Електропреноса БиХ није могућа прије 2016.

Генерални директор Директората за проширење Европске уније Кристијан Данијелсон упутио је данас писмо предсједавајућем Савјета министара БиХ Вјекославу Беванди и премијерима РС и ФБиХ, Жељки Цвијановић и Нермину Никшићу. У писму које је у посједу БН ТВ, наводи се: „Измјене и допуне Закона о Електропреносу БиХ усвојене су на сједници Савјета министара 5. децембра ове […]

субота, децембар 14, 2013 / 08:20

Генерални директор Директората за проширење Европске уније Кристијан Данијелсон упутио је данас писмо предсједавајућем Савјета министара БиХ Вјекославу Беванди и премијерима РС и ФБиХ, Жељки Цвијановић и Нермину Никшићу. У писму које је у посједу БН ТВ, наводи се:

„Измјене и допуне Закона о Електропреносу БиХ усвојене су на сједници Савјета министара 5. децембра ове године и прослијеђене на хитно усвајање Парламентарној скупштини БиХ.

Европска комисија је организовала министарски састанак у Бриселу 13. новембра прошле године на коме је донијет сет закључака са којима су се сложили министар спољне трговине и економских односа БиХ, као и ентитетски министри задужени за енергетски сектор, са једне стране, а са друге стране Европска комисија.

По том договору три министра, расподјела добити Електропреноса БиХ се не може обавити прије 2016. године уколико није у потпуности формиран менаџмент, ревизија финансијских рачуна обављена и најважније, да су усвојени планови о инвестицијама, који ће садржавати све платне обавезе, укључујући враћање кредита међународним финансијским институцијама.

У мом писму од 13. новембра ове године подсјетио сам министре на обавезе преузете прије годину дана и замолио да ме информишу предузетим у том смјеру. Још нисам добио одговор на сва постављена питања.

У међувремену, информисан сам о усвојеним измјенама закона од стране Савјета министара БиХ 5. децембра ове године, које не одражавају оно што сам се договорио са министрима. Нажалост, савјети ЕК нису узети у обзир. Енергетски експерти у свему томе виде растући ризик око снабдијевања електричном енергијом читаве земље, пошто никаквих инвестиција у електро-енергетски сектор није било неколико година.

ЕК је на састанку са министрима 13. новембра 2012. године подвукла да је БиХ тада преузела обавезу потписивањем тог уговора, да ће обезбиједити дугогодишње успјешно функционисање електро-енергетском система, као и квалитетно снабдијевање струјом преко адекватних и квалитетних капацитета за пренос струје.

Желио бих да узмете у обзир све што сам навео у писму прије него што усвојите измјене закона, па ћемо на предстојећем министарском састанку у Бриселу у јануару 2014. године прегледати акциони план за имплементацију уговора и ријешити овај проблем који је веома битан за интеграционе процесе БиХ ка ЕУ у енергетском сектору“, наводи се у писму које је генерални директор Директората за проширење Европске уније Кристијан Данијелсон упутио данас предсједавајућем Савјета министара БиХ Вјекославу Беванди и премијерима РС и ФБиХ, Жељки Цвијановић и Нермину Никшићу.

Осим овога, Данијелсон је упутио и посебно писмо замјеници министра спољне трговине и економских односа Ермини Салкичевић Диздаревић и министрима енергетике и рударства РС и ФБиХ Жељку Ковачевићу и Елдару Трхуљу. У писму које је у посједу БН ТВ наводи се:

„Дозволите ми да на годишњицу састанка подсјетим на договор два акционара Електропреноса БиХ, Републике Српске и Федерације БиХ, којим је требало да се успостави потпуно функционисање Електропреноса БиХ. Овај договор је подржан и од стране министра спољне трговине и еономских одоса БиХ.

Судећи према посљедњим информацијама које сам добио, никакав напредак није постигнут по било ком кључном питању које смо договорили на том састанку, посебно усвајање одоварајућег инвестиционог плана компаније од стране два акционара. ЕК жали због константног застоја по овом важном питању.

Позивам вас да хитно предузмете акције да би договор од прије годину дана био проведен у дјело. Молим вас да ме информишете о свим мјерама које сте предузели”, наводи се у Данијелсоновом писму замјеници министра спољне трговине и економских односа Ермини Салкичевић Диздаревић и министрима енергетике и рударства РС и ФБиХ Жељку Ковачевићу и Елдару Трхуљу.



Оставите одговор