Почело је: Да ли је неко зарадио на добојским "кобајаги” насипима?

Добојски парламент усвојо је извјештај Градског штаба за ванредне ситуације према којем се локалним извођачима на име проведених активности на превенцији, отклањању опасности и санирању посљедица поплаве треба исплатити 1.327.726 КМ. Одборник Социјалистичке партије у Скупштини града Добоја Срђан Тодоровић оспорио је валидност извјештаја Градског штаба за ванредне ситуације и рекао је да је на […]

четвртак, јун 12, 2014 / 07:17

Добојски парламент усвојо је извјештај Градског штаба за ванредне ситуације према којем се локалним извођачима на име проведених активности на превенцији, отклањању опасности и санирању посљедица поплаве треба исплатити 1.327.726 КМ.

Одборник Социјалистичке партије у Скупштини града Добоја Срђан Тодоровић оспорио је валидност извјештаја Градског штаба за ванредне ситуације и рекао је да је на основу предрачуна са људима из грађевинске струке, укупна сума за наведене радове на бази дневне потрошње горива, ефективног рада машина помножено са бројем радних дана око 400.000 КМ, а не 1.327.726,51 КМ.

До те суме, каже он за Срну, дошло се након разговора представника градске управе са министром просвјете и културе Републике Српске Гораном Мутабџијом и министром рада и борачко-инвалидске заштите Петром Ђокићем 3. јуна, када је градоначелник Добоја Обрен Петровић рекао да је дневна потреба машина за горивом око 5.000 литара.

Тодоровић је појаснио да је споран обим извршених радова и цијена до које се дошло на основу рачунице приказане у извјештају Градског штаба за ванредне ситуације.
"Извјештај је састављен на основу записника који су сачинили службеници градске администрације који су били на терену и који су требали да испрате – ко је радио, колико сати и колико машина је ангажовао", нагласио је одборник Социјалистичке партије.

Према његовим ријечима, до износа од 1.327.726,51 КМ дошло се на начин да су радни сати помножени са уговореном цијеном радова, која је већ раније утврђена градским актом.

Тодоровић је истакао и да количине извезеног материјала на насипу не одговарају стварном стању.

Као примјер Тодоровић је навео локално предузеће "Јосиповић", којем ће град за 15 дана рада исплатити 493.543,91 КМ. "Када се прерачуна ефективан рад машина то предузеће мора имати најмање 55 машина које радиле по цијели дан."

Поставља се питање да ли власник предузећа располаже са том механизацијом и са 55 пријављених радника који ту механизацију треба да опслужују?

"У извјештају је наведено да је од укупног износа 493.543,91 КМ, на име трошкова за изградњу насипа које није трајало више од 12 сати обрачунато 250.000 КМ", истакао је Тодоровић, додавши да за ту суму и вријеме треба да ради много више машина.
Идеја градоначелника Обрена Петровића је да се формира скупштинска комисија која ће преиспитати наведени износ покушај да се одговорност пребаци на чланове комисије, сматра Тодоровић.

Још директнији од Тодоровића био је Момор Дејановић из Центра за хуману политику који тврди да градоначелник поплављеног Добоја пере буџетски новац, док му народ гладује.

"Центар за хуману политику није изненађен понашањем градоначелника Добоја у вријеме угрожености, поплављености и након поплава у овом граду, а посебно када је предложио градској скупштини усвајање одлуке о прању више од милион КМ преко својих или фирми у власништву одборника и блиских пријатеља, за надуване, измишљене, неконтролисане или непотребне послове на изградњи и утврђивању насипа за одбрану од поплава поплављеног Добоја и другим пословима санације штете од поплава", пише Дејановић.

Он очекује је да ће добојски градоначелник, заједно са својимм како каже, пријатељима и заштитницима, опљачкати милионе или десетине милиона КМ од помоћи, коју ће овај град добити у наредном периоду.

"Неодговорно и криминално понашање добојског градоначелника има дванаестогодишњи континуитет и подршку представника ентитетске и других власти, полиције, правосуђа, неких амбасада и високог представника у БиХ", каже Дејановић и оптужује Петровића да би требао кривично одговарати и за убиства, мучења, пљачку и прогон несрпског становништва у рату и куповину избора и ослобађајуће пресуде за убиство потпредсједника СДС, као и за пљачку неколико десетина милиона КМ приликом набавки, продаје грађевинског земљишта и пословних простора, измјене регулационих планова, издавања грађевинских дозвола и слично. Обрен Петровић, тврди Дејановић, продаје шибицарску причу о пробосанској орјентацији, подршци евроатланским интеграцијама, мучеништву и политичком прогону.

ЦХП је допунио пријаву против добојског градоначелника о одговорности за смрт више лица и штету од поплава, због сумње да је злоупотријебио положај приликом плаћања око пола милиона КМ „Јосиповићу“, близу тристо хиљада КМ „Риал Шпеду“, преко сто хиљада КМ „Ђурковићу“ у власништву лица које је у сукобу интереса и близу сто хиљада КМ „Аутокомерцу“, на име послова превенције, отклањања опасности и санације посљедица од поплава, пише у саопштењу ЦХП-а.

Ово је први случај након поплава у Српској да су се појавиле сумње у расподјелу јавног новца приватним предузећима која су својом логистиком учествовала у одбрани од поплава или санирању посљедица.

С обзиром да, као што је познато, републичка и скоро свака градска и општинска власт у Српској већ двије деценије непрекидно пумпа новац из буџета јаранским предузећима, поставља се питање: Шамац, Бања Лука – ко је сљедећи?

(насловна фотографија: кобајаги насип који је опрала вода)



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор