Почела продаја Бањалучке берзе

Само мјесец дана након напрасног усвајања по хитном поступку измјена Закона о тржишту хартија од вриједности РС акционарима Бањалучке берзе почеле су да стижу понуде за откуп њиховог власничког удјела у берзи, сазнаје пословни портал Капитал.

четвртак, фебруар 2, 2017 / 08:16

Само мјесец дана након напрасног усвајања по хитном поступку измјена Закона о тржишту хартија од вриједности РС акционарима Бањалучке берзе почеле су да стижу понуде за откуп њиховог власничког удјела у берзи, сазнаје пословни портал Капитал.

Jедна банка већ је донијела одлуку о продаји својих акција, а у наредних неколико дана требало би да буде познат и њихов купац, односно нови акционар берзе, према сазнањима Капитала.

Бањалучка берза има 2.660 акција и 11 акционара. Номинална вриједност акције Бањалучке берзе износи 1.000 КМ.

Највећи акционар Бањалучке берзе тренутно је НЛБ банка, а осим ње, акционари берзе су и Уникредит банка, Адико банка, Нова банка, Павловић Интернешенал банка, Сбербанк, Евроброкер, Акција брокер и Адвантис брокер. Акционари су и двије банке у ликвидацији и то „Бобар банка“ и „Банка Српске“.

Поједини акционари берзе потврдили су за Капитал да су добили понуде за продају својих акција и да те понуде тренутно важу, али нису открили ко су потенцијални купци.

С друге стране, поједини акционари истичу да не намјеравају продавати свој власнички удио у Бањалучокј берзи, па тако ни разговарати са било ким на ту тему.

Директор „Евроброкера“ Борис Мајсторовић је рекао за Капитал да је упознат са одлуком једне банке о продаји акција, јер акционари имају право прече куповине па им је та понуда и достављена.

Истакао је да они још увијек нису рзмишљали о томе да продају своје акције, али да ће размислитио томе ако добију квалитетну понуду.

„Ако је нека понуда добра, што да не. Вјероватно би власник размислио и о тој могућности. Баш јуче сам имао састанак са једном фирмом, а једна од тема је била и куповина акција Бањалучке берзе. Једино што могу рећи о тој фирми је да је недавно основана“, нагласио је Мајсторовић.

У „Сбербанци“ су рекли да њихов удио у капиталу Бањалучке берзе не представља стратешко улагање банке већ је настао као посљедица оснивања берзе и одлуке о учешћу финансијских институција у том послу.

Истакли су да су у протеклом периоду имали више упита и понуда о продаји својих удијела од стране потенцијалних улагача, од којих неке и у протеклих неколико мјесеци.

“Тренутно активно процијењујемо достављене понуде и у наредном периоду ћемо донијети одлуке о прихватању или одбијању тих понуда“, казали су у „Сбербанци“.

Сличан одговор добили смо и од других акционара које смо контактирали. Иако круже информације да су под притиском да продају акције, он тврде да им берза није приоритет и да због тога размишлају о продаји.

У “Адико банци” кажу да је њихова пословна стратегија примарно је усмјерена на банкарско пословање, док тржиште капитала и инвестиционо банкарство нису у тренутном фокусу банке.

„С тим у вези банка не искључује могућност продаје власничког учешћа на Бањалучкој берзи, али ова активност није тренутно на листи приоритета банке, па самим тим нисмо донијели никакву одлуку по овом питању нити смо разговарали са потенцијалним купцима“, казали су у Адико банци и додали да ће све активности у овом тржишном сегменту спроводити у директној сарадњи са представницима Бањалучке берзе.

У „Павловић Интернешенал банци“ кажу да не планирају продају свог власничког удјела, и да из тог разлога не намјеравају ни разговарати са потенцијалним купцима.

Из НЛБ банке су одбили одговорити да ли ће продати свој удио у берзи.

Према информацијама које је добио из више незваничних извора, за куповину акција берзе заинтересована је фирма „Сино РС Инвестмент Гроуп“ Бањалука коју је основала српско-кинеска фирма „Сино РС Инвестмент Гроуп Лимитед“ из Хонг Конга.

Међутим, замјеник директора ове фирме и бивши министар трговине и туризма РС Борис Гашпар, који је био присутан и приликом посљедње посјете предсједника РС Милорада Додика Кини, тврди да не планира куповину. Он је за Капитал само кратко рекао да се „не бави тим послом“.

Законом о измјенама и допунама Закона о тржишту хартија од вриједности РС, који су посланици Народне скупштине Републике Српске усвојили крајем прошле године по хитном поступку укинута је одредба која је предвиђала да берза мора имати најмање пет акционара, а акционари сада могу бити и физичка лица. Поред тога уведена је могућност добровољне ликвидације берзе. Овим измјенама укинута су и ограничења код исплате дивиденде акционарима. До сада је акционарима могло бити исплаћено само 50 одсто добити.

Стручњаци из ове области са којима је ЦАПИТАЛ раније разговарао сматрају да овакве законске измјене представљају системски ризик за тржиште капитала, јер опстанак Бањалучке берзе сада може зависити само од једног лица, које потенцијално може бити њен једини власник.



Оставите одговор