Планирано уређење корита Усоре

Уређење корита ријеке Велика Усора на подручју општине Теслић услиједиће у овом мјесецу, за шта је из буџета планирано 50.300 марака. Овај посао биће обављен у складу са Локалним еколошким акционим планом (ЛЕАП) за период 2012 – 2017. година, који је усвојен на посљедњем засједању општинског парламента. Радна група, која је била ангажована на изради […]

субота, март 10, 2012 / 06:51

Уређење корита ријеке Велика Усора на подручју општине Теслић услиједиће у овом мјесецу, за шта је из буџета планирано 50.300 марака.

Овај посао биће обављен у складу са Локалним еколошким акционим планом (ЛЕАП) за период 2012 – 2017. година, који је усвојен на посљедњем засједању општинског парламента.

Радна група, која је била ангажована на изради плана, током једногодишњег рада извршила је анализу и обимну анкету о стању животне средине на подручју општине и установила изразиту загађеност водотока ријека Велике и Мале Усоре и ваздуха у градској средини.

Највећи узрочници загађења земљишта су отпад и руралне отпадне воде, постојање минских поља, те неадекватно и неконтролисано кориштење хемијских средстава у пољопривреди, наведено је у ЛЕАП-у.

Драган Мишић, координатор радне групе, рекао је да овај план обухвата око 40 пројеката који су усмјерени на заштиту животне средине у секторима заштите вода, земљишта, ваздуха и биодиверзитета.

Мишић је навео да је општина Теслић први пут израдила један овакав документ који ће обезбиједити основ за припремање пројектних приједлога, који ће бити упућени донаторима.

Ријеке Велика и Мала Усора загађене су урбаним отпадним водама које садрже кабасти материјал, биоразградиве органске материје, нутријенте и тешке метале. Проблем представља непостојање система јавне канализације, па корак ка побољшању представља изградња канализационе мреже у приградским насељима.

Основни проблем у сектору атмосфере и енергије је постојање застарјелих, енергетски неефикасних и еколошки неприхватљивих система гријања стамбеног, пословног и јавног простора и кориштење електричне енергије на енергетски неефикасан начин. Корак у побољшању стања објеката је постављање топлотне изолације на објекте под ингеренцијом општине, наведено је у ЛЕАП-у.

Отпад се на подручју општине Теслић организовано прикупља од 50 одсто домаћинстава и тако се прикупи и одложи на градску депонију 8 000 тона отпада годишње, док преосталих 50 одсто становника исто створи око 8 000 тона отпада и одлаже га у природу на дивља одлагалишта.

Одалагање се врши и затрпавањем или директним бацањем на земљиште или директним бацањем у ријеке и потоке. На овај начин се врши огроман притисак и загађење земљишта и вода. Корак у побољшању је да се изради стратегија управљања отпадом на подручју општине Теслић.

У оквиру имплементације ЛЕАП-а планирана реализација пројеката уградње ЛЕД расвјете у Улици Светог Саве за који ће бити издвојено 65.000 КМ, а чији почетак се очекује почетком прољећа.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор