Петорка, шесторка и федерално тумбање

Замолили смо водеће политичке актере у Српској да прокоментаришу политичку ситуацију након пропасти такозване платформе. Тло се после овог малог политичког земљотреса слијеже, уз обавезне мање потресе. Водећи политичари у Српској су нам одговорили како они виде ситуацију. Игор Радојичић Замјена СДА са СББ неће изазвати готово никакве промјене у Савјету министара. Савјет је ионако […]

понедељак, јун 25, 2012 / 07:54

Замолили смо водеће политичке актере у Српској да прокоментаришу политичку ситуацију након пропасти такозване платформе.

Тло се после овог малог политичког земљотреса слијеже, уз обавезне мање потресе. Водећи политичари у Српској су нам одговорили како они виде ситуацију.

Игор Радојичић

Замјена СДА са СББ неће изазвати готово никакве промјене у Савјету министара. Савјет је ионако састављен од шест партија и промјена једног министра не доводи до промјене политика. Познато је да око крупних питања постоје концептуалне разлике између странака, само је питање да ли ће СББ наступати више идеолошки, иако је идеолошки профил ове странке нејасан, или више прагматично, што би значило већу могућност компромиса.

СДА је у посљедњим мјесецима заузела потпуно радикалан и негативан став, те је са њима био немогућ сваки договор (противљење буџету, опструкција око војне имовине, без компромиса око пресуде Сејдић Финци, обарање амандмана на Устав РС, тензија око Сребренице, итд.).

Највеће промјене се већ дешавају у Федерацији БиХ, гдје долази до прекомпозиције на свим нивоима. Избацивање СДА из власти у кантонима и на нивоу Федерације могло би потрајати мјесецима и значајно блокирати низ послова у том ентитету. Федерација је тренутно у поновној фази политичке нестабилности и није потпуно извјесно како и када ће из ње изаћи.

Овакав развој догађаја је поражавајуци за све главне актере у ФБиХ. "Платформа" као идеја је потпуно пропала, СДА мора да напусти власт, СДП је одустао од иницијалног концепта, а ОХР је остао да виси са својом подршком (сада непостојећој) Платформи. Највјероватнији добитници ове битке су СББ и ХДЗ, без којег се више не може ријешити већина у Федерацији. Дакле, највеће промјене се догађајају на нивоу тог ентитета, а имаће сигурно и посљедице по локални ниво, јер ће СДП и СББ сада још агресивније напасти локалне СДА власти.

Драган Чавић

Политичка криза у Федерацији БиХ ће се продубити због ескалације сукоба СДА и СДП, јер СДА неће подржати буџет. СДА ће и даље имати блокирајући пакет гласова у Дому народа Парламента БиХ али и у Федерацији БиХ којег ће сигурно често користити. Криза односа СДА и СДП ће имати велики директан негативан утицај у Федерацији БиХ и у заједничким институцијама БиХ, а индиректно ефекти те кризе ће се у мањој мјери осликати и на РС.

Вањскополитички ефект ће бити тежи, јер ће БиХ ући у фазу међународног квалификовања као земља са изузетно високим степеном политичких и инвестиционих ризика, што ће онемогућити и минимум економског опоравка.Кредити ће бити још недоступнији и неповољнији, међународни кредитни рејтинг ће пасти на предзадњу љествицу, инвестиције ће нестати, а то ће довести до пораста буџетских дефицита, а тиме и раста социјално економске кризе. Овај вањскополитички аспект кризе ће подједнако погодити оба ентитета.

Младен Босић

У ФБиХ је на сцени велики политички обрачун са још увијек нејасним исходом. Чињеница је да је СДА одбацујући да подржи буџет који смо раније договорили, дала повод Лагумџији да крене у обрачун. Није јасно зашто је то Тихић урадио и да ли се прерачунао у политичкој процјени, не очекујући да би СДП могао тако брутално наступити.

Ситуација у Федерацији је лоша и овај политички обрачун ће одговорнима добро доћи да скрену пажњу са стварних проблема. Ово је рискантна игра за све њене учеснике, осим Радончића и ХДЗ-ова који је сваком случају добијају. Највећа искушења чекају СДА и Тихића, јер до сада нису били у оваквој ситуацији и велико је питање како ће се снаћи у опозицији.

У таквим случајевима велики број страначких кадрова који губе позиције мијења страначке дресове, или за своју судбину оптужује руководство странке. У сваком слјучају ће ова криза поставити сасвим нове политичке односе у Федерацији, а посредно и у БиХ.

Младен Иванић

Да ли ће владајућа шесторка постати петорком не зависи од ПДП-а и одговор на то питање требају дати партије из те коалиције, мада је данас изгледније да ће шесторка ипак остати шесторка или можда чак седморка или осморка, уколико у федералној влатсти остану ХСП и Радом за бољитак, уз улазак два ХДЗ-а.

Међутим, реконструкција Савјета министара, или евентуално избор новог, требало би искористити да се исправи неправда према Републици Српској учињена код потписивања споразума о формирању Савјета министара БиХ, за који је чак и предсједник Народне скупштине РС рекао да је направљен "преко леђа Српске".

Република Српска према Уставу треба да има четири министарска мјеста и треба да их попуњавају представници једне од три странке владајуће коалиције са мандатима освојеним у РС, а не да се једно мјесто поклања СДА или, како је сада најављено, СДП-у, јер ниједна од ове двије странке нема посланике из РС. На жалост, према изјавама функционера СНСД-а и господина Додика, неће се ништа мијењати и остаће и даље питање зашто се РС одрекла једног министарског мјеста и шта је неко добио заузврат.

Повезано



0 КОМЕНТАРА

  1. Може се рећи да смо овде испали позитивци. Само ћорав не види да је проблем у Федерацији и њиховом лудилу. Сад су против ХДЗ, сад са њим, сад принципи, грађанство, чуда, сад то ништа није битно. Само да странци примијете, и почну да се са реметилачким бошњачким фактором понашају онако као треба

Оставите одговор