Пентагон и Холивуд, стари другари

Полемика о помоћи администрације предсjедника САД Барака Обаме филму "Зиро Дарк Трти" (Zero Dark Thirty), поново је скренула пажњу на дуг историјат веза између Пентагона и Холивуда, на чију адресу стижу оптужбе да заступа интересе америчке војске. Републиканци су оптужили министарство одбране да је, ради промоције главног Обаминог успјеха у борби против Ал Каиде, убиства […]

недеља, јануар 20, 2013 / 07:04

Полемика о помоћи администрације предсjедника САД Барака Обаме филму "Зиро Дарк Трти" (Zero Dark Thirty), поново је скренула пажњу на дуг историјат веза између Пентагона и Холивуда, на чију адресу стижу оптужбе да заступа интересе америчке војске.

Републиканци су оптужили министарство одбране да је, ради промоције главног Обаминог успјеха у борби против Ал Каиде, убиства вође Ал Каиде Осаме бин Ладена, широм отворило врата и одало неке државне тајне редитељки Кетрин Бигелоу, за потребе њеног филма, односно да је Холивуд употребљен као пропагандно оруђе.

Међутим, изузев 45-минутног сусрета с Кетрин Бигелоу, њеним сценаристом и вођом одсјека за специјалне операције у Пентагону Мајклом Викерсом, на којем је уприличена "специјална презентација", филм није снимљен у сарадњи с министарством одбране, тврди Фил Страб, шеф одсјека у Пентагону за везе с филмском индустријом.

Пентагон сваке године учествује у снимању бројних дугометражних филмова и телевизијских серија.

Када неки продуцент жели да смањи трошкове и унесе аутентичност у филм у којем се појављују војници, све што треба да уради јесте да позове Пентагон. То је случај од 1920-их година и Оскаром награђеног филма "Крила".

"Оно што тражимо јесте да нам пошаљу сценарио и наведу шта очекују од нас", казао је Страб.

Најчешће је ријеч о техничкој подршци како би се унио реализам лику у униформи или војним акцијама, али и о омогућавању приступа војним инсталацијама или стављању на располагање тенкова, авиона или бродова који ће се појавити у филму.

Ипак, ништа није бесплатно. Материјал се "изнајмљује", а Пентагон увијек захтјева да добије увид у сценарио. "Желимо да глумци прикажу војнике који се понашају онако како желимо да се војници понашају", казао је Страбов помоћник Винс Огилви.

Право на увид у сценарио подстиче оптужбе за цензуру, или барем утицај на продуценте, што тврди Дејвид Роб у књизи "Операција Холивуд".

"Од нас праве проститутке пошто желе да усвојимо њихово гледиште."

Већина филмова о војсци су као постери за регрутовање", наводи у тој књизи режисер Оливер Стоун, коме је Пентагон одбио да пружи подршку за филмове о Вијетнаму "Вод" и "Рођен 4. јула".

С друге стране, продуцент Џери Брукхајмер добио је подршку заснимање филмова "Перл Харбор", "Пад Црног сокола" и "Топ ган".



Оставите одговор