Патријарх Иринеј данас у Загребу

Његова светост патријарх српски Иринеј рекао је да је прошлост људи на овим просторима оптерећена националним, историјским и другим проблемима, али да је једини пут помирења праштање које не значи и заборав. Уочи данашње посјете Загребу, гдје ће освештати Српску православну општу Гимназију "Кантакузина Катарина Бранковић", патријарх Иринеј каже да му је драго што ће […]

четвртак, јун 7, 2012 / 10:41

Његова светост патријарх српски Иринеј рекао је да је прошлост људи на овим просторима оптерећена националним, историјским и другим проблемима, али да је једини пут помирења праштање које не значи и заборав.

Уочи данашње посјете Загребу, гдје ће освештати Српску православну општу Гимназију "Кантакузина Катарина Бранковић", патријарх Иринеј каже да му је драго што ће имати прилику да поново посјети српску цркву у Загребу, након што је то учинио 1999. године када је пратио Његову светост патријарха Павла.

"Драго ми што ћу посјетити нашу цркву у Загребу, митрополита Јована, а у исто вријеме да освешатамо школу, православну гимназију која ради и коју је помогао град Загреб, што је заиста похвално. Сусрешћу се с људима који данас представљају хрватски народ и католичку цркву", додао је патријарх Иринеј.

"Опраштање или опрост је хришћанска дужност и нема садржајније ријечи. Када би ту ријеч чешће употребљавали у свакидашњем животу, не само у односу нација, већ чак и према ближњима, сигурно би нам живот био много љепши и садржајнији", каже патријарх Иринеј.

Српски патријарх указује да нашем времену недостаје љубав једног човјека према другом и поштовање личности човјека као најсавршенијег бића, те да ограничени вијек у којем живимо треба учинити радосним за живот којег нема без заједнице са Богом и љубави са људима.

Патријарх Иринеј истиче да је крајње вријеме да хришћани приђу једни другима, сагледају "превелику истину које пружа хришћанство и да на њој граде живот и суживот с другим људима".

Он каже да православце и католике више ствари спаја него што раздваја, с обзиром на десетовјековну заједницу двије цркве, али да постоје различитости које су се појавиле у времену одвојености.

"Лично сматрам, да бити хришћанин значи бити грађанин цијелог свијета, бити човјек са свим вриједностима и да би у сваком човјеку требало видјети свога ближњега, чак и у непријатељима, јер нам Јеванђеље заповиједа, не само да волимо и љубимо своје пријатеље, већ и непријатеље. То је и јеванђељски и хршћански, тако се лијечи и искорењује зло", рекао је патријарх Иринеј за хрватски портал "Дневник.хр".

Према његовим ријечима, комунизам је, са својом разорном филозофијом и агресивним атеизмом, на овим просторима оставио страшне посљедице које се дуго осјећају. "Нас овдје у Србији радује што се млади обраћају Цркви, траже одговоре на многа питања, што ће сигурно увијек бити присутно и на крају ће одредити један други пут, за разлику од пута данашњице и блиске прошлости", истакао је патријарх Иринеј.

Патријарх је напоменуо да се хришћански свијет припрема да прослави 17. вијекова Миланског едикта, који подсјећа на најтеже вријеме хришћанства и цркве и оцијенио да је за наше вријеме значајно што је то прва прилика послије 11. вијекова да представници цркава успоставе контакт.



Оставите одговор