Партијска усаглашеност је јача од закона

У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине јуче је изгласан приједлог Савјета министара за именовања седам чланова Савјета Регулаторне агенције за комуникације БиХ, чиме су посланици прекршили законе које су сами донијели. Савјет министара је претходно, на основу ранг листе припремљене од парламентарне ад-хок Комисије за провођење поступка именовања Савјета РАК БиХ, усвојио приједлог за именовање […]

среда, новембар 6, 2013 / 18:23

У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине јуче је изгласан приједлог Савјета министара за именовања седам чланова Савјета Регулаторне агенције за комуникације БиХ, чиме су посланици прекршили законе које су сами донијели.

Савјет министара је претходно, на основу ранг листе припремљене од парламентарне ад-хок Комисије за провођење поступка именовања Савјета РАК БиХ, усвојио приједлог за именовање седам чланова Савјета РАК БиХ, такође кршећи бар два закона – Закон о равноправној заступљености полова и Закон о комуникацијама БиХ.

На листи коју је ад хок комисија прослиједила Савјету министара другорангирана је била Марија Милић, новинар из Бање Луке. На листи кандидата из реда српског народа она је била прва, а била је једина жена на укупној листи. Савјет министара је то занемарио, а Парламентарна скупштина и поред упозорења организација за заштиту људских права да ће тако прекршити сопствене законе, јуче је усвојила приједлог Савјета министара.

Занимљиво је да су за приједлог СМ гласале и многе заступнице у Парламентарној скупштини, који су на страначким листама биле позициониране баш због равноправности полова, па су захваљујући томе и доспјеле у добро плаћене фотеље Парламента БиХ. Најплаћеније у региону, кажу посљедњи подаци ЦЦИ.

Неке од њих смо питали: зашто сте гласали против закона и то још као жене?

Јој, немој да морамо све поново!

Душанка Мајкић, која у овој институцији представља СНСД рекла је да она није особа коју то требамо питати и да је за то одговорна ад хок комисија која је предложила листу чланова Савјета.

"Ми смо могли само прихватити или одбити, а одбијање би продужило рад РАК-а у нелегалном мандату и подразумијевало би нове дуготрајне процедуре", рекла је Мајкићева за Фронтал додајући да је та прича о кршењу неколико закона депласирана.

Чињеницу да је закон прекршен није оспорила, али је објаснила да "Закон о равноправности полова није имплементиран у пуном капацитету и само повремено се користи", што онда ваљда оправдава његово учестало силовање.

Милица Марковић, такође из СНСД, не види ништа спорно у томе што је прекршила три закона.

Своје дизање руке оправдала је објашњењем: "Није довољно то само што је неки кандидат жена, потребно је да испуњава стручне услове, а можда је неко био стручнији".

На наше подсјећање да је "спорна кандидаткиња" у овом случају била друга по броју бодова на листи коју је предложила комисија, Марковићева није имала јасан коментар, те је споменула да је на јучерашњој сједници само Исмета Дервоз била против усвајања овог приједлога, "јер је имала неке своје фаворите, за које је хтјела да буду изабрани у Савјет РАК’.’

Мним ПРОТИВ, гласам за ЗА

Позвали смо и Александру Пандуревић из СДС која нас је ипак упутила на Дарка Бабаља из исте странке, а он је био предсједавајући ад хок Комисије за провођење поступка за именовање чланова Савјет РАК.

Бабаљ, који је такође гласао ЗА спорна именовања, каже да је Комисија на чијем је челу био урадила свој дио посла добро.

"Комисија је предложила Марију Милић на друго мјесто по укупном бодовању, а на прво мјесто међу кандидатима из реда српског народа, али…", остајао је недоречен Бабаљ, указујући нам на Савјет министара гдје је приједлог уобличен, као на адресу на којој би требали тражити рупу кроз које су пропали закони БиХ.

Најбољи одговор на све, а посебно на питање: "Зашто сте гласали за кршење закона", дала је још једна жена, Весна Крстовић Спремо, одборник из реда ПДП, можда и ненамјерно разјаснивши како то све функционише,

"Гласали смо за јер би било непринципијелно према нашим партнерима из СДС да нисмо. Гласали смо по принципу усаглашености".

Против овакве одлуке гласали су заступници Шефик Џаферовић (СДА), Асим Сарајлић (СДА), Салко Соколовић (СДА), Амир Фазлић (СДА) , Зијад Јагодић (СДА), Сенад Шепић (СДА), Аднан Башић (СББ БиХ), Мирсад Ђугум (СББ БиХ), Исмета Дервоз (СББ БиХ), Азра Хаџиахметовић (СБиХ) и Бериз Белкић (СБиХ). Не сумњамо да је то искључиво због неке друге (не)усаглашености.

А ко је крив неком закону што није у складу са таквим принципима.

Тим горе по закон.



Оставите одговор