Парламентарна скупштина: Зашто уопште засједамо

Посланици Представничког дома и делегати Дома народа Парламентарне скупштине БиХ започели су расправу о приједлозима амандмана на Устав БиХ у вези са провођењем одлуке Европског суда за људска права у случају "Сејдић-Финци". Посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић упитала је током расправе зашто је ова сједница уопште заказана, наводећи да је Колегијум […]

уторак, јануар 21, 2014 / 13:27

Посланици Представничког дома и делегати Дома народа Парламентарне скупштине БиХ започели су расправу о приједлозима амандмана на Устав БиХ у вези са провођењем одлуке Европског суда за људска права у случају "Сејдић-Финци".

Посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић упитала је током расправе зашто је ова сједница уопште заказана, наводећи да је Колегијум четири пута мијењао дневни ред, тако да испада да је сједница заказана на брзину.

Она је истакла да је недопустива истрага коју је Тужилаштво БиХ покренуло против непознатих лица у вези са непровођењем одлуке "Сејдић и Финци", истичући да је и она добила позив да да изјаву о овом процесу.

"Вољела бих да се ова сједница откаже, тим прије, јер су неки политички лидери најавили да би договор могао бити брзо постигнут", рекла је Мајкићева.

Посланик СДС-а Младен Босић питао је да ли парламент уопште треба да се укључи у овај процес или да чека договор политичких лидера.

"Мислим да је то потцјењивање институција БиХ", рекао је Босић, изражавајући скепсу у погледу коначног рјешења.

Шефик Џаферовић /СДА/ у име Уставноправне комисије Представничког дома рекао је да ова проблематика нема политичку подршку и да је требало да о њој парламент много раније расправља.

Он сматра да треба брисати етничке одреднице у дијелу Устава БиХ, уколико се жели провести одлука "Сејдић-Финци".

"Доста је подјела у БиХ, ми треба да обезбиједимо реинтеграцију, а не дезинтеграцију БиХ", рекао је Џаферовић.

Делегат ХДЗ-а БиХ Борјана Кришто реплицирала је да одлука Суда из Стразбура не захтијева брисање етничких одредница.

Шеф Клуба посланика ХДЗ-а БиХ Мате Фрањичевић рекао је да је циљ амандмана његове странке, као и ХДЗ-а 1990, стварање одрживе и демократске БиХ која треба да буде дио ЕУ.

"Ми не желимо дискриминацију било кога ко не припада конститутивним народима у БиХ", истакао је Фрањичевић.

Александра Пандуревић из СДС-а сматра да је потребно вратити дигнитет институцијама БиХ.

"Ако будемо чекали договор седморице лидера, бојим се да амандмани из парламента неће угледати свјетлост дана", рекла је Пандуревићева.

Предсједавајући Представничког дома Милорад Живковић апеловао је да се посланици посвете дневном реду сједнице.

"Никакав позив, па ни из Тужилаштва БиХ, не може да уплаши посланике, и ако тај позив и добијем ја им се нећу одазвати", поручио је Живковић.

Шеф Клуба посланика СДП-а Саша Магазиновић позвао је на проналажење рјешења, а не на беспотребне дискусије и реплике, оцјењујући да је крајње вријеме да се ова прича врати у парламент БиХ.

Амандмане којима се отклања дискриминација у избору Дома народа и Предсједништва БиХ крајем августа 2012. године у парламентарну процедуру упутили су посланици и делегати ХДЗ-а БиХ и ХДЗ-а 1990, посланик СНСД-а Милорад Живковић и делегат из СДС-а Огњен Тадић, те посланик СДА Амир Сарајлић и делегати ове странке у Дому народа.

Циљ амандмана је уклањање дискриминације националних мањина приликом избора чланова Предсједништва и делегата у Дому народа БиХ.

Заједничка сједница услиједила је након још једног неуспјешног састанка лидера седам политичких странака прошле седмице у Сарајеву са европским комесаром за проширење Штефаном Филеом да договоре рјешење за овај проблем.



Оставите одговор