Папандреу предложио нову владу

Грчки премијер Јоргос Папандреу јутрос предложио нову владу у којој су извршене многе измјене и која треба да добије подшку у парламенту. Након што је његов приједлог "преживио" у грчком парламенту, Папандреу је најприје требало да објави састав реконстуисане владе синоћ, али је то одложио за данас. Премијер Папндреу је смијенио министра финансија Јоргоса Папаконстатинуа, […]

петак, јун 17, 2011 / 15:35

Грчки премијер Јоргос Папандреу јутрос предложио нову владу у којој су извршене многе измјене и која треба да добије подшку у парламенту.

Након што је његов приједлог "преживио" у грчком парламенту, Папандреу је најприје требало да објави састав реконстуисане владе синоћ, али је то одложио за данас.

Премијер Папндреу је смијенио министра финансија Јоргоса Папаконстатинуа, који је био архитеткта спорног програма штедње, а на његово мјесто поставио досадашњи министар одбране Евангелос Венизелос.

Папаконстантину ће остати у влади, али ће водити ресор заштите околине, јавиле су агенције.

Нови министар спољних послова биће Ставрос Ламбринидис, који је досад био члан Европског парламента са листе владајућег ПАСОК-а. За министра одбране именован је Панос Бедлитис.

Грчки премијер је раније изјавио да ће наставити да ради на примјени реформи и да тражи шири консензус међу политичким странкама у Грчкој.

Грчкој пријети економски колапс због чега је влада приморана на ригорозне мјере штедње, што је услов ММФ-а, како би могла да повуче нове кредите из те међународне финансијске институције. Међутим, мјере штедње наишле су на најшире неодобравање грађана, који оптужују грчку владу да преко њихових леђа "стеже каиш". Због тога Грчку паралишу штрајкови, од када су владине мјере објављене.

Наиме, влада је предложила да се смање плате, повећају порези, смањи број запослених и приватизују јавне компаније. На тај начин треба да се у овој години уштеди више од шест милијарди евра, што је предуслов да се добије нови кредит од ММФ и европских финансијских институција .

Такође, због непопуларних мјера штедње, владајући ПАСОК је изгубио већинску подршку грађана, а у сриједу је дошло и до сукоба полиције и демонстраната у Атини.

Због свега, Папандреу је на гласање у парламенту ставио приједлог о реконструкцији владе, која би, према његовим речима, требало да извуче земљу из кризе.



Оставите одговор