Панета: Мучили смо људе због Бин Ладена, иако би био ухваћен и без тога

Бивши директор Централне обавјештајне агенције (ЦИА) Леон Панета признао је да су САД користиле мучења ради добијања информација о томе гдје се налази Осама бин Ладен. Он је америчкој телевизији НБЦ рекао да би убијени вођа Ал Каиде Осама бин Ладен био ухваћен и без коришћења контроверзних метода у испитивању. "Да, нешто од прикупљених информација […]

понедељак, фебруар 4, 2013 / 14:56

Бивши директор Централне обавјештајне агенције (ЦИА) Леон Панета признао је да су САД користиле мучења ради добијања информација о томе гдје се налази Осама бин Ладен.

Он је америчкој телевизији НБЦ рекао да би убијени вођа Ал Каиде Осама бин Ладен био ухваћен и без коришћења контроверзних метода у испитивању.

"Да, нешто од прикупљених информација је резултат тактика које смо користили у то вријеме, тактика које смо користили у исптивањима", рекао је Панета, који је био директор ЦИА од 2009. до 2011. године.

Панета није детаљније појаснио те "тактике у испитивању", али је рекао да је већина података које је ЦИА прикупила у вези са пребивалиштем Осаме бин Ладена прикупљена на "други начин".

Спекулише са да се ЦИА у испитивању заробљеника користи, између осталог, ускраћивањем сна, изазивањем хипотермије и стреса, али и симулирањем дављења у води.

Ројтерс преноси да је Хозе Родризег, један од зачетника тих метода испитивања у ЦИА, рекао да је први озбиљан доказ о пребивалишту Осаме бин Ладена резултат коришћења нечега блиског симулирању дављења у води на једном притворенику 2004. године.
Осама бин Ладен је убијен у америчкој акцији у мају 2011. године у Пакистану у граду Аботабаду.

Група за људска права "Амнести интерншенл" назива логор Гвантанамо на Куби најгорим мјестом кршења људских права или највећим савременим концентрационим логором под надзором САД.

У јеку рата против тероризма у Гвантанаму је држано око 800 људи, док је сада око 200, већином муслимана из свих крајева свијета који немају статус ратних заробљеника већ су терористи, што даје за право да се са њима поступа мимо међународних конвенција.

Генерални директор руског Центра за политичке студије Сергеј Михејев оцијенио је да је ријеч о америчком циничном моралу, према коме све што је корисно то је и добро, пренео је "Глас Русије".

"Корисно им је да неког убију или измуче до смрти, значи то може да се ради. А када почињу да оптужују друге за кршење људских права онда се испољава други циничан морал по принципу – то што може Јупитер, не може бик", рекао је Михејев.

Најсуровије мучење је водом или имитација дављења. Према свједочењима бивших затвореника, они су били тучени, лишавани сна и приковани ланцима за под ћелија.



Оставите одговор