Oпростиће Ђура: Јапанцима жао што је Америка шпијунирала

Влада Јапана саопштила је данас да дубоко жали уколико су истините тврдње сајта "Викиликс” да су САД шпијунирале јапанске политичаре, функционере и компаније. "Уздржаћу се од коментарисања. Међутим, ако је то истина, ми, као њихови савезници, дубоко жалимо због тога", рекао је портпарол јапанске владе Јошихиде Суга на редовној конференцији за новинаре. Он је додао […]

понедељак, август 3, 2015 / 13:29

Влада Јапана саопштила је данас да дубоко жали уколико су истините тврдње сајта "Викиликс” да су САД шпијунирале јапанске политичаре, функционере и компаније.

"Уздржаћу се од коментарисања. Међутим, ако је то истина, ми, као њихови савезници, дубоко жалимо због тога", рекао је портпарол јапанске владе Јошихиде Суга на редовној конференцији за новинаре.

Он је додао да Токио, заједно са САД, ради на провјери навода из извештаја “Викиликса”, објављеног у петак.

Јапан је, како је рекао, тражио од директора Националне безбиједносне агенције (НСА) Џејмса Клапера да се изјасни поводом ових инфрмација.

На сајту “Викиликса” објављена су четири извештаја НСА означена као "строго повјерљиво" у којима се откривају интерни разговори у Јапану о међународној трговини и политици према климатским променама.

Јапан је један од кључних савезника Вашингтона у азијско-пацифичком региону, а две земље су међу 12 држава које учествују у преговорима о светском трговинском споразуму познатом као Транспацифичко партнерство.

Недавно су, након неколико дана интензивних разговора на Хавајима, пропали завршни преговори о том споразуму.

Викиликс је поставио на сајту списак НСА који се односи на 35 "мета" телефонског пресретања, укључујући владин кабинет, функционере Банке Јапана, бројеве Министарства финансија и трговине и одјељења за фосилна горива у Мицубишију.

Шпијунирење је, по свему судећи, трајало најмање од времена прве администрације актуелног премијера Шинза Абеа која је била на власти од септембра 2006. године до септембра 2007. године.

Премијер Абе, како се наводи, није био непосредна мета прислушкивања, али јесу министар трговине Јоичи Мијазаву и гувернер Банке Харухика Куроду. Такође, сајт истиче да је НСА дјелила прикупљене информације са Аустралијом, Канадом, Великом Британијом и Новим Зеландом.

Сајт "Викиликс" је већ објавио сличне извјештаје о америчком шпијунирању Њемачке, Француске и Бразила.



Оставите одговор