Од Лендриног млина до Европе

Туристичка организација Републике Српске је национална туристичка организација основана 1994. године ради стварања и промоције идентитета туристичких ресурса на домаћем и иностраном тржишту и саме Републике Српске, као и обављања других послова од значаја за развој туризма. Пише: Гордана Скендерија, проф. У јулу 2009. године Влада РС је поставила Тихомира Љубојевића на мјесто в.д. директора […]

субота, мај 5, 2012 / 09:50

Туристичка организација Републике Српске је национална туристичка организација основана 1994. године ради стварања и промоције идентитета туристичких ресурса на домаћем и иностраном тржишту и саме Републике Српске, као и обављања других послова од значаја за развој туризма.

Пише: Гордана Скендерија, проф.

У јулу 2009. године Влада РС је поставила Тихомира Љубојевића на мјесто в.д. директора Туристичке организације Републике Српске (ТОРС-а).

По закону неко може вршити функцију в.д. директора максимум шест мјесеци. Код Љубојевића се то мало одужило. Прочитала сам недавно текст који каже да ТОРС већ пет мјесеци нема директора. Не, ТОРС нема директора још од 30.07.2009. када је Љубојевић ступио на функцију в.д. директора. У његовом случају вријеме трајања функције в.д. директора је дефинисано са : до даљњега. Једном је Љубојевић на БЕЛ телевизији одговорио на питање (парафразирам): „Па, докле ћете Ви сво то своје туристичко знање и умијеће и свој напор улагати у промоцију туризма РС?“ Одговор је био: Па до пензије!“ И тако и би. Кажу да Љубојевић ускоро одлази у пензију (пуну, јер човјек није „губио вријеме“ студирајући као сав нормалан свијет. Он је чак два факултета завршио у трећем миленијуму, уз рад. Колико ли је само ноћи провео будан над књигом како би исполагао све те испите? А ујутро мора на посао……..). Његов одлазак у пензију колидира са укидањем функције в.д. директора. Колико је тај човјек задужио РС да је и промјена закона чекала његов одлазак у пензију?

Истина је да је Тихомир Љубојевић највећи дио радног вијека провео у туризму. Питање је у којој функцији. Као млади перспективни омладинац радио је у туристичког агенцији „Младост БиХ“, да би затим почео радити у Туристичком друштву Бање Луке, претечи данашње Туристичке организације Бање Луке (ТОБЛ), као стручни сарадник (или како су се већ у то вријеме називала радна мјеста). Било је за очекивати да Љубојевић постане директор новооснованог ТОБЛ-а? Али, они који су о томе одлучивали добро су били упознати са квалификацијама Љубојевића и то мјесто су додијелили другој особи.

Љубојевић, одговарајући на питање новинара о његовој факултетској дипломи, изјављује у PRESS-у : „Тачно је да је било проблема у вези са нострификацијом дипломе коју сам стекао на московском Славјанском хуманистичком универзитету у Новом Саду. Намјеравао сам да те ствари истјерам на чистац, али сам потом одлучио да од свега тога дигнем руке. На Бањалука колеџу сам стекао звање дипломираног менаџера и са тим звањем сам 30.јула именован за вршиоца дужности директора ТОРС-а.“ Вјероватно је са десетком положио испит из страног језика јер је један од услова за директора: да активно зна један страни језик на нивоу C1 у складу са CEF-стандардима.Молим, ако неко зна, да ми каже гдје се у Републици Српској и Босни и Херцеговини полаже испит за ниво C1 знања страног језика у складу са CEF-стандардима.

Али ни то му није помогло да, по одласку директора, због болести, он постане нови директор ТОБЛ-а. Он опет остаје стручни сарадник и то у просторијама Инфопулта у Улици Бана Лазаревића. И тако особа која није била способна да у матичној организацији буде нешто више од стручног сарадника постаје вјечити в.д. директора Туристичке организације Републике Српске.

А новине ових дана излазе са насловима: „ Љубојевић с лажном дипломом готово три године на челу Туристичке организације Републике Српске“; „ Директор с чудном дипломом“.

Остварени снови

Испунили су му се омладински снови: велика плата, мало рада, путовања по Европи. У скоро три године одрађивања функције в.д. директора Љубојевић није пропустио скоро нити један сајам туризма у Европи како би што боље „промовисао“ Републику Српску . У октобру 2011. изјавио је за ФОКУС да је ТОРС био присутан на 12 туристичких сајмова и ићи ће на још пет! А статистика каже да пораст долазака броја гостију није пропорционалан одласцима на сајмове и утрошеним средствима.

Лик и дјело друга Љубојевића

Да мало приближим „лик и дјело“ в.д. директора ТОРС-а Тихомира Љубојевића дајем само неке од „бисера“ из писаних и гледаних медија Републике Српске:

– ….. говорећи о туризму Египта, Туниса и других земаља Азије ……………!!!!!
Нити 20 дана прије именовања за в.д. директора ТОРС-а, тадашњи стручни сарадник у ТОБЛ-у изјављује:

„Осим тога, доста се људи само дружило, многи су припремали гулаше у котлићу и ван конкуренције. Било је дивно бити на Лендрином млину….. Ми у Туристичкој организацији и потенцирамо тај еколошки моменат.“

У том правцу је наставио као в.д. директор ТОРС-а; промовише се по гастро манифестацијама у најмањем селу РС. Тако је ТОРС 20.04.2010., у циљу што бољег промовисања туризма РС, био организатор Котлићијаде у Бањој Луци.

ТОРС је присутан и на свим гастро-фестовима у РС

На Гастро фесту „Шамац 2010“ Љубојевић изјављује:

„Ми смо у ТОРС-у дали акценат на еко и етно развој туризма ( а не на : развој еко и етно туризма“, оп.а.) представљен кроз гастро производе, тако да сви они који желе да представе своје аутохтоне производе, значи храну, пиће и све остало што се на једном подручју дешава на својеврстан начин, а свакако кроз овај пројекат „Туризам плус“ ( овај пројекат је посебна прича о „договореним“ узалудним инвестицијама у туризам, оп.а.) даје велики допринос да види и цијела Република Српска. Мислим да се у Шамцу постиже један велики ефекат овом манифестацијом.“

Захваљујући жељи да се овјековјечи сваки тренутак Гастро феста „Шамац 2012“ и You Tube-у добили смо прилику да уживамо у рјечитости в.д. директора ТОРС-а:

На сајмовима меда

Осим гастро фестова, драгих и популарних манифестација туристичких посленика Републике Српске на свим нивоима наведени господин радо отвара и пољопривредне манифестације. Тако приликом отварања Сајма меда, пчеларске опреме и здраве хране у Шамцу 08.12.2010. изјављује:

„Ми кроз промоцију туризма радимо не само на туристичким дестинацијама него управо и на еколошким стварима, што значи да буду чисте средине, а такође да народ једе што здравију храну, јер је то један од предуслова да нам долази што више гостију.Сада углавном гости који долазе из било које земље траже домаћу традиционалну кухињу која је произведена на бази биља, а такође један од производа је и мед. Нама би било јако драго када будемо могли пласирати све ове производе меда, ракије и вина, и све другог негдје на тржишта да би то заиста имало свог ефекта. И ми ћемо у Туристичкој организацији кроз многобројне сајмове гдје одлазимо такође радити на промоцији квалитета хране, исхране и меда, а преко брошура ћемо промовисати ту причу , као и путем медија.“

Изјава за „b92“

Дана 28.09.2010. Љубојевић изјављује ( мислена реченица коју новинари „b92“ никако нису хтјели задржати само за себе, оп.а.):

„Јако пуно треба улагати у понуду БиХ комплетне и морају се обједињавати одређени капацитети. Туризам нема граница. Није довољно само доћи у један град, да ли то било у Федерацији, да ли у РС, и обићи тај град.“

Нешто о вјерском туризму

У Новом Саду је први човјек ТОРС-а наглашавајући значај вјерског туризма РС изјавио:

„ У том смислу Херцеговина је постала и туристички бренд, јер осим манастира непроцјењиве духовне историјске вриједности туристима нуди надалеко чувене специјалитете попут херцеговачког пршута, вина и сира.“
(толико о вјерском туризму у Републици Српској. Никако човјек да оде даље од Лендриног млина и гастро манифестација. оп.а.)

Глас Српске

Дана 22.02.2011. објављује сљедећу изјаву в.д. директора ТОРС-а:

„ На сајму смо форсирали олимпијску планину Јахорину, не само као дестинацију зими, већ и током осталих годишњих доба, јер желимо да Јахорина за РС буде исто што је Дубровник за Хрватску.“

А прије само двије седмице је изјавио како се Јахорина треба отворити омладинском туризму – феријалцима. Није ми познато да у Дубровник долазе феријалци. Мало старија генерација добро зна да је Феријални савез имао своја одмаралишта која су била, за сваки случај, мало удаљена од хотела у којима одсједају страни и домаћи гости. А то би Љубојевић, као стручни сарадник агенције „Младост БиХ“, требао најбоље знати и не давати овакве изјаве.

„Споријаза“

За оне који то нису знали у бањи Кулаши се лијечи споријаза! Тако бар у више наврата каже в.д. директора ТОРС-а у Јутарњем програму РТРС-а.

Јутарњи програм РТРС

У емисији Јутарњег програма 27.09.2011. Љубојевић је, између осталог, причао о ревалитализацији ресурса, улагању у ту причу…. И у Европу смо ишли, Шпанија, Чешка, Берлин са промотивним материјалем.“
Замислите, ишли су чак и у Европу! Зар Република Српска није у Европи?!

И тако се остварио наслов: Од Лендриног млина до Европе!

За крај само пар интересантних „поштапалица“ академског грађанина Тихомира Љубојевића:
– еколошки моменат
– тим еколошким стварима
– промовисати ту причу
– пласирати све производе.
И након свега овога прегледом Google-а видјела сам да је Тихомир Љубојевић писац текстова: „Једна од главних развојних шанси РС“ за Нови Репортер и „Туристички бренд РС“ за Независне Новине.
Или је Љубојевић постао напрасно паметан и образован или је потписао нечији текст. Остаје питање, а одговор је???????
Ето како човјек којему је само свједочанство основне школе сигурно ( јер то спада у обавезно школовање) одлази у пензију са платом директора јавне установе која ће условити пензију већу и од пензије универзитетског професора, љекара, инжењера, …….



Оставите одговор