Очекује се пад вриједности франка

Швајцарски франак наредних дана требало би да почне да слаби, јер је швајцарска централна банка почела да у промет убацује нове количине франака како би смањила прецијењеност своје валуте у односу на долар и евро. Према подацима Централне банке БиХ, у посљедњих годину дана франак је у односу на конвертибилну марку ојачао 32,9 одсто или […]

петак, август 12, 2011 / 14:19

Швајцарски франак наредних дана требало би да почне да слаби, јер је швајцарска централна банка почела да у промет убацује нове количине франака како би смањила прецијењеност своје валуте у односу на долар и евро.

Према подацима Централне банке БиХ, у посљедњих годину дана франак је у односу на конвертибилну марку ојачао 32,9 одсто или за 46 фенинга, а у поређењу са курсом на крају 2010. за 19,4 одсто или 30 фенинга.

Средњи курс франка данас износи 1,86 марака.

Од почетка овог мјесеца, када је средњи курс франка био 1,71 КМ, швајцарска валута је у односу на марку ојачала 9,2 одсто или за 16 фенинга – сазнаје Срна у Служби за односе са јавношћу Централне банке БиХ.

Франак је у протеклих годину дана ојачао 31 одсто према евру, одражавајући страх улагача од ескалације дужничке кризе у еврозони. У четвртак ујутро франак је на циришком тржишту ослабио према евру, клизнувши на 1,0398 франака за евро.

Правна и физичка лица у БиХ подигла су укупно 672,7 милиона КМ кредита изражених у швајцарским францима, од чега у Републици Српској 268,7 милиона КМ, а у Федерацији БиХ 404 милиона КМ.

Грађани су се одлучивали на овај корак јер су биле повољније каматне стопе него код кредита у еврима, али због раста франка, који се по вриједности готово изједначио са евром, рате дужницима су се удвостручиле. Многи данас послије двије године отплате дугују банкама, на примјер, хиљаде евра више него што су узели.

Централна банка Швајцарске најавила је прије два дана да у промет убацује нове количине франака тако што ће подићи дозвољена прекорачења кредитних линија у комерцијалном банкама на 120 милијарди франака – са 80 милијарди франака.

Швајцарски франак, као и јапански јен, добијају у вриједности јер им расте статус сигурних уточишта за улагања с обзиром на невоље кроз које пролазе долар – због неизвјесних изгледа америчке привреде – и евро – због европске дужничке кризе.



Оставите одговор